MECOR Görev Grubu

Türk Toraks Derneği, MECOR ve GARD'da 10. Yılını Kutluyor !

 

Değerli Üyelerimiz,

Türk Toraks Derneği, yer aldığı, sahiplendiği ve güzel bir konum elde ettiği uluslararası oluşumlardan olan MECOR (Methods in Epidemiologic, Clinical and Organizational Research) ve GARD (Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases) ile onuncu yıllını kutluyor. Bu haberimizde yer alan iki konu, onuncu yıla yakışır bir kutlamayı taçlandıracak niteliktedir.

İlki, MECOR 2018 Türkiye Kursu’nun 5.11.2018 günü Kıbrıs-Girne’de başlaması...  Açılışta, MECOR Türkiye Koordinatörleri Dr. Zuhal Karakurt ve Dr. Özge Yılmaz kurs hakkında bilgi verdi. Yoğun araştırma teknikleri ve makale yazma eğitimleri ile toplam 22 öğrenci ve 16 eğitici ile beş gün çalışacaklar.

Türk Toraks Derneği (TTD) yönetimlerinin kararlılığı ile önce eğitim alan, ardından kendi eğitici kadrosunu yetiştirerek kurs düzenleme yetkinliğini kazanan ekibin başarısı bu süreci bir başarı hikâyesine dönüştürdü.  İlk MECOR Türkiye Koordinatörlerimiz Dr. Oya İtil ve Dr, Arzu Yorgancıoğlu’dan başlayarak bu kurs için çok emek verildi. MECOR 2018 Türkiye Kursunun açılış konuşmasında Dr. Arzu Yorgancıoğlu, 2008’den günümüze 10 yılda MECOR’un gelişimini ve derneğimiz araştırmacılarına katkılarını aktardı.

Günün ikinci güzel haberi, TTD’nin, American Thoracic Society (ATS), MECOR ve GARD ile bir ortak proje gerçekleştireceğiydi. Dr. Yorgancıoğlu tarafından duyurusu yapılan bu işbirliği, GARD-Türkiye için MECOR-Türkiye’nin epidemiyolojik bir çalışma projesi hazırlaması ve birlikte yürütülmesi üzerine şekillenecek.

TTD'nin, MECOR ve GARD'da daha nice 10 yıllara erişmesi dileğimizle. 

 

 

 

ATS Staff ve Eğiticileri

1.       Fran du Melle (ATS Chief in Global Health -MECOR )

2.       Phil Hopewell (Leader MECOR 2.0 and Level 3 lead)

3.       Steve McCurdy (Level 1 Lead)

4.       Christi Lane (Level 2 Lead)   

5.       Chris Goss (Level 2)            

6.       Caron Park (Level 2)

 

Türk Toraks Derneği MECOR Eğiticileri

1.       Özge Yılmaz (Turkey MECOR Leader-Level 2)

2.       Zühal Karakurt (Turkey  MECOR CoLeader -Level 3)

3.       Ahmet Demir (Level 3)

4.       Metin Akgün (Level 2)

5.       Begüm Ergan (Level 1)

6.       Sibel Kıran (Level 2)

7.       Pınar Ay (Level 1)

8.       Seval Kul (Level 1)

9.       Kaan Sözmen (Level 1)

10.   Hooman Scharifi (Level 1-Iran)

 

11.   Canan Demir (TA Coordinator)