Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TÜRK TORAKS DERNEĞİ UYARIYOR: DUMANSIZ HAVA SAHAMIZA SAHİP ÇIKALIM!

Değerli üyelerimiz,

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubumuz, her zaman olduğu gibi hızlı davranarak medyada yer alan haberlere yanıt olarak "Kapalı alanların sigara dumanından arındırılmasının önemini, bu konuda hiçbir tavizi kabul edemeyecağimizi belirten, kamuoyunu bilgilendirmeye, yetkililerin dikkatini konuya çekmeye yönelik" bir basın bildirisi hazırladı.

Basında büyük yer bulan bu basın bildirimizi ve basındaki yansımalarının linklerini sizlerle bu haberde paylaşıyoruz. 

Akciğer sağlığını koruma odaklı duruşumuz. koruyucu sağlık hizmetleri alanlarında etkin rol oynamamızı gerektirmektedir. Her birimiz bu konuyu kendi çevremizde dile getirerek sigara ile mücadelede elde edilen kazanımları korumaya, daha da fazlasını kazanmaya yardımcı olabiliriz. 

Sevgi ve saygılarımızla. 

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu 

TÜRK TORAKS DERNEĞİ UYARIYOR:

DUMANSIZ HAVA SAHAMIZA SAHİP ÇIKALIM!

Çevresel tütün dumanı (pasif sigara içimi) sigara içmek kadar zararlıdır!

Sigara içenin çevredeki havaya kattığı dumana ‘çevresel tütün dumanı’ denir. Sigara dumanı içinde 5.000’den fazla kimyasal madde vardır. Bunların 70’den fazlası doğrudan kanser yapıcıdır. Günümüzde tüm dünyada her yıl en az 880.000 insan, kendisi tütün ürünü kullanmadığı halde, çevresel tütün dumanı maruziyeti nedeniyle yaşamını yitirmektedir.  Tütün salgını, bu hızla devam ettiğinde, 21. yüzyılda tüm dünyada 1 milyar insan yaşamını bu nedenle kaybedecektir.

Çevresel tütün dumanının sağlığa zararları saymakla bitmez!

Çevresel tütün dumanı ile kaplı havayı soluyan kişinin sağlığı istemeden ve çoğunlukla farkında olmadan zarara uğramaktadır. Çevresel tütün dumanı maruziyetine bağlı olarak hemen ortaya çıkabilen sağlık etkileri gözlerde tahriş, sulanma, yanma, baş ağrısı, burunda rahatsızlık, akıntı, öksürük, boğaz ağrısı, kalp hızı ve tansiyonun yükselmesi, solunumsal yakınmalarda artış, enfeksiyonlar; kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizi geçirme riskinde artış; astım ve alerjik hastalıklarda alevlenmedir. Çevresel tütün dumanı çocuklarda, beyin tümörleri, orta kulak hastalıkları, lenf kanseri, lösemi, solunum fonksiyonlarında yetersiz gelişim, astım, ani bebek ölüm sendromu ve alt solunum yolu hastalıklarına; erişkinlerde ise inme, felç, damar sertliği, koroner kalp hastalığı, kalp krizi, meme kanseri, üst solunum yolu kanserleri, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, solunum fonksiyonlarında kayıplara; gebelerde erken doğuma, fetüste ise düşük doğum ağırlığına yol açmaktadır.

Tamamen dumansız iç ortamlar şarttır!

Çünkü dünyada tütün ürünü kullanmayan kişi sayısı, kullananlardan daha fazladır. Sağlığa zararlı olduğu kesin bilinen tütün dumanından korunmak, bu kişilerin en doğal hakkıdır. Tam dumansız iç ortam yaratarak, işçi ve toplum sağlığını tütün dumanının zararlı etkilerinden korumak mümkündür. Tam dumansız ortamlar yaratmakla özellikle gençlerin sigaraya başlaması özendirilmemiş olur. Tüm insanların, tüm çocukların, tüm çalışanların tütünsüz, temiz hava soluma hakları bulunmaktadır!

İşyerlerinde tam bir sigara yasağı uygulanması ile sigara içen bireylerin tüketim miktarları %15 oranında azalmakta ve hatta bu kişilerde sigarayı bırakma oranları %80 düzeyinde artış göstermektedir. Açıktır ki, bu yasal düzenlemeler, insanları korumakta ve tütün endüstrisinin kar oranlarında azalmaya yol açmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ve Dumansız Hava Sahası

Türkiye Cumhuriyeti, 4207 Sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanunu”nu yürürlüğüne alarak, insanlarını ve gelecek nesillerini tütün ürünlerinin zararlarından korumayı ve herkesin temiz hava solumasını amaçlamıştır. Ocak 2008’de 4207 sayılı Kanunda değişiklik yapan 5727 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kabul edilmiştir. Bu değişiklik ile pasif içicileri korumaya yönelik, dumansız bir Türkiye oluşturmak amacıyla kapalı alanlarda sigara tüketiminin yasaklanması amaçlanmış ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından “DUMANSIZ HAVA SAHASI” kampanyası başlatılmıştır. Temmuz 2009 tarihinde ise bu yasağa restoran, kahvehane, bar ve kafelerin de dahil edilmesiyle, TÜRKİYE’DE TÜM KAPALI ALANLARIN DUMANSIZ HALE GETİRİLMESİ HEDEFLENMİŞTİR. Bu Kanunla ülkemiz, tütün kontrolü konusunda yasal düzenlemesi olan sayılı ülkeler arasına girmiş, pek çok ülkeye örnek ülke konumuna gelmiştir. Yasanın yürürlüğe girmesi ile tütün ürünü kullanım oranları belirgin oranda düşmüş, ancak 2012 yılı ve sonrasında dumansız hava sahası ihlallerinin artması ile hem gençlerde hem erişkinlerde türün ürünü kullanım oranları tekrar endişe verecek düzeyde artışa geçmiştir. Bu nedenlerle, DUMANSIZ HAVA SAHASI’na sahip çıkılması çok önemlidir.Bu konuda geri adım atılması, onlarca yıldır tütün kontrolüne emek sarf eden kamu, sivil toplum, sağlıkçılar ve toplumun –hatta kanun koyucuların- ortak emeğini boşa çıkarır. Çok eski kazanımlarımızın bile tekrar sarsılması ihtimali hepimizin, en çok çocuklarımızın kaybı olur.

Çevresel tütün dumanının güvenilir bir eşik dozu yoktur. En küçük miktarı bile zararlıdır. Duman adres sormaz! Bu zarardan korunmanın tek çaresi kapalı alanların tamamen sigarasızlaştırılması / dumansızlaştırılmasıdır! Günümüze kadar yasa kapsamında kapalı alan olarak tanımlanan kamusal alanlarda havalandırma sitemleri bulunan arka alanlar yaratılması, “sigara içim odaları” yaratılması anlamına gelir, bu da her yeri duman altı etmek ve daha önemlisi mevcut yasal düzenlemenin ihlali anlamına gelmektedir. HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ, SİGARA İÇMEYENLERİ ÇEVRESEL SİGARA DUMANINDAN KORUYAMAZ! Tütün dumanı zehirli gaz ve partiküller içermektedir. Havalandırma sistemleri bu partikül ve zehirli gazları temizleyemez. Gelişmiş havalandırma ekipmanlarının kullanımının iç ortam havasını temizleyemediğini göstermiştir.

 Çevresel tütün dumanı sağlığı-yaşamı tehdit eden bir tehlikedir!

 

Çevresel tütün dumanı maruziyeti engellenmezse, ülkemizde binlerce insanın ölümü söz konusudur. Türkiye Cumhuriyeti insanlarının temiz hava soluma hakkı ellerinden alınmamalıdır. Tüm faaliyetlerini ulusal akciğer sağlığının iyileştirilmesine adamış Türk Toraks Derneği olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız, Sağlık Komisyonu üyelerimiz ve milletimizin vekillerinden, şimdiye kadar yaptıkları gibi “Dumansız Hava Sahası”na sahip çıkarak, korumalarını; Türkiye Cumhuriyeti’nin Tütün Kontrolünde dünyaya örnek olmuş yasalarına sahip çıkmalarını ve milletimizin temiz hava hakkını soluyarak sağlıklı yaşam hakkını güvence altına almalarını talep ediyor, kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunuyoruz. 

https://www.sozcu.com.tr/2019/saglik/turk-toraks-derneginden-uyari-pasif-iciciligi-hafife-almayin-3417215/

 

https://www.haberturk.com/havalandirma-sistemleri-sigara-icmeyenleri-sigara-dumandan-korumuyor-2345542

 

https://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-2222681/

 

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-turk-toraks-dernegi-uyariyor-dumansiz-hava-sahamiza-sahip-cikalim-11-681-80393.html

 

https://www.sagliginsesi.com/cevresel-tutun-dumani-da-sagliga-zararli-14862h.htm

 

https://www.sagligimicinhersey.com/2019/02/saglik-haberleri/dumansiz-hava-sahamiza-sahip-cikalim/

 

https://www.mynet.com/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-110104855817

 

https://www.haberler.com/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-11710204-haberi/

 

https://www.sondakika.com/haber/haber-turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-11710204/

 

https://www.istanbulhaber.com.tr/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-haber-1146691.htm

 

https://beyazgazete.com/haber/2019/2/5/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-aciklamasi-4900079.html

 

https://www.ogunhaber.com/genel/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-998813h.html

 

https://www.karar.com/istanbul/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-1110270

 

https://www.aksiyonhaber.com/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-1033447h.htm

 

https://www.hukukihaber.net/genel/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-h382402.html

 

https://enpolitik.com/haber/279393/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram.html

 

https://www.detailhaber.com/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-289579h.htm

 

https://www.bolgegundem.com/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-722022h.htm

 

https://www.habersitesi.com/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-393251h.htm

 

https://www.bursahaber.com/genel/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-h1486070.html

 

https://www.malatyaguncel.com/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-1158033h.htm

 

https://www.cukurovaexpres.com/genel/turk-toraks-dernegi-baskani-prof-dr-hasan-bayram-h123430.html