Tütün Kontrolü Çalışma Grubu

TTD, uluslararası etkinliklerine bir yenisini ekledi: International Society for the Prevention of the Tobacco Induced Diseases Konferansı

Değerli üyelerimiz,

Türk Toraks Derneği, uluslararası alandaki etkinliklerine bir yenisini ekledi. International Society for the Prevention of the Tobacco Induced Diseases-ISPTID'in (Uluslararası Tütüne Bağlı Hastalıklardan Korunma Derneği) 14. Yıllık Konferansının destekçilerinden biri olarak etkinlikte yer alıyor. 

4-6 Ekim 2018 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleşeceği duyurulmuş olan konferansın bugün ilk günüydü. Açılış konuşmasında ISPTID Başkanı Konstantine Vardavas, Türk Toraks Derneği'ne teşekkür ederek bu işbirliğinin öneminden bahsetti. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer konuşmasında Yavaş Şehir (Cittaslow) olarak ilan edilen bu güzel beldeyi tanıtırken kentsel yaşamın sağlıkla ilişkisi konusu da akıllara geldi.

Türk Toraks Derneği'ne ayrılan ve  Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından planlanan oturumda, üyelerimiz tütün kullanımı ve tütün dumanı maruziyetinin bireysel ve çevresel etkilerine ilişkin kanıtları sundular. Son olarak tütün endüstrisine ait "kanıtın inkârı faaliyetleri"nin tartışıldığı Türk Toraks Derneği oturumu, katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Konuşmacılarımızın adlarını ve konularını aşağıdaki program kitapçığı fotoğrafından görebilirsiniz. 

Konferans merkezinde bir de Türk Toraks Derneği standı açıldı ve İzmir Şubemizden asistan üyelerimiz orada ev sahipliği yaparak derneğimizin tanıtımını gerçekleştirdiler. 

Günün sonunda, ISPTID başkanları Konstantine Vardaras ve Nurcan Buduneli, Türk Toraks Derneği'nin desteğinin kendileri için öneminden söz ettiler. Ayrıca Tütün Kontrolü Çalışma Grubumuzun üyeleri ile karşılıklı olarak gelecek işbirlikleri açısından görüş alışverişinde bulunuldu.

Uluslararası alandaki Tütünle İlişkili Hastalıklar Derneği konferansının bize ayrılan oturumunda görev alan, sözlü sunum ve bildirilerle bilimsel katılım sağlayan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

 

Türk Toraks Derneği Tütün Çalışma Grubu

 

 

Program kitapçığı pdf linki: 

static1.squarespace.com/static/52fd2dabe4b09fa4d54f7e20/t/5baa36a9e79c70221c882501/1537881838501/tid-izmir-brochure-a5-forprint.pdf