Pulmoner Rehabilitasyon ve Kronik Bakım Çalışma Grubu

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Etkinliklerimiz Düzenlendi

Değerli Üyelerimiz,

Dünya Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri kapsamında tüm ülkemizde gerek basın, TV, radyo, sosyal medya vb kitle iletişim ortamlarında gerekse hasta eğitim toplantılarında büyük özveri ve şevkle nice etkinlikler yapıldı.

Yıllardır bunca yoğun, içtenlikli çabanın doğal sayılması gereken sonucu olarak bu sene ulusal düzeyde tüm bu faaliyetlerin daha görünür, duyulur, bilinir olduğunu gözlemledik.

Akciğer sağlığımızın önemini ortaya çıkaran bu süreç  geçmişten günümüze her meslektaşımızın ortaklaştırılmış akıl, çaba ve emeğinin ürünüdür.

Bulundukları illeri bir Türk Toraks Derneği etkinlik merkezine dönüştüren göz kamaştırıcı çabalarıyla TTD İlTemsilcileri, TTD GARD Temsilcisi Bilun Gemicioğlu, GARD Türkiye Koordinatörü Arzu Yorgancıoğlu, Halk Sağlığı Kurumu Kronik Hastalıklar Yaşlılar Özürlüler Daire Başkanlığı, GARD İl Kurulları başkanlığında tüm TTD Pulmoner Rehabilitasyon ve Kronik Bakım Çalışma Grubu ve tüm TTD Şubeleri kolektif emeğin başarılı mimarlarıdır.

Tüm sevgili meslektaşlarımıza içten teşekkürlerimizle..

Sevgi ve saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği 


Kayseri

12 Mart 2018   günü  hastanemizin çeşitli birimlerinde pulmoner rehabilitasyon haftası için bastırılan 250 broşür , dönem 6 öğrencileri tarafında vatandaşlara dağıtıdı. Saat 10.00 da pulmoner  rehabilitasyonun önemini Orta anadolu şube başkanı Prof. Dr. İnci Gülmez hasta ve yakınlarına anlatıldı ve ilgili   hareketler gösteridi. Daha sonra hep birlikte pulmoner rehabilitasyonla ilişkili örnek hareket yapılmış, bu hareketlere hasta ve hasta yakınlarının katılımı sağlandı. Pulmoner rehabilitasyon haftası ile ilgili afişler bastırıldı, Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesinin  görünür yerlerinde asılması sağlandı.

 

Ankara

13 Mart 2018 tarihin de Pulmoner Rehabilitasyon Önemli – Uyguluyor Musunuz ? konulu sempozyum düzenlendi.

İstanbul

Yedikule EAH’nde hasta yakınlarına pulmoner  rehabilitasyon önemi anlatıldı.

Aydın

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri kapsamında 13.03.2018 Salı günü saat 14:00'da Aydın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü konferans salonunda KOAH ve Pulmoner Rehabilitasyon konularında ADÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet POLATLI tarafından konferans verildi. Konferansa Aydın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Zeynep YILMAZ, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Dr. Ebru KURT ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü çalışanları katıldı.

Akdeniz

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası icin Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi nde hasta ve yakınlarını bilgilendirme standı açıldı.

İzmir 

12-18 Mart rehabilitasyon haftası etkinlikleri çerçevesinde EÜTF göğüs hastalıkları kliniğinde , kronik solunum yolu hastalığı olan hastalara pulmoner rehabilitasyon bilgilendirme eğitim toplantısı yapıldı.  pulmoner rehabilitasyon ünitesinde rehabilitasyon programlarını tamamlayan hastalara sertifikaları verildi.

Düzce 

Şehir merkezinde yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı.Sağlıklı yaşam aracında gün boyu bilgilendirmeler ve hasta bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Burdur

Hasta ve yakınlarına eğitim salonunda Pulmoner Rehabilitasyon eğitimi verildi. Programı tamamlayan hastalar deneyimlerini paylaştı. Toplantı sonunda ünitede ikram ve tanıtım yapıldı.

Manisa

Van

15 Mart 2018 tarihinde, Van Bölge Eğitim Araştırma Hastanesinde, Dr. Fikret Kurhan tarafından Pulmoner Rehabilitasyon haftası etkinliği yapıldı.

Kırıkkale

Prof. Dr. Arzu Daşkapan, Prof. Dr. Dilek Keskin ve  Doç. Dr. Ayşe Baçcıoğlu, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Toplantı Salonunda uzun süreli solunum rahatsızlığı olan hastaların yaşam kalitesine katkı sağlayan Pulmoner  rehabilitasyon hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıya solunum hastalığı olanlar başta olmak üzere, doktorlar ve sağlık görevlileri katıldı

Niğde

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri kapsamında 19.03.2018 tarihinde Uzm. Dr. Ali Tabaru tarafından sağlık personellerine Pulmoner Rehabilitasyonla ilgili hizmet içi eğitim verildi. Pulmoner Rehabilitasyon haftası nedeniyle 19. 03. 2018 tarihinde yerel TV olan NTV' de Uzm. Dr. Ali Tabaru tarafından Pulmoner Rehabilitasyon hakkında, halkı aydınlatıcı bilgiler içeren program yapıldı. Niğde Polis Radyosunda Uzm. Dr. Ali Tabaru tarafından 19.03.2018 tarihinde Pulmoner Rehabilitasyon konulu söyleşi yapıldı. Pulmoner Rehabilitasyon haftası etkinlikleri kapsamında tüm sağlık kurum ve kuruluşlarına konu ile ilgili afiş ve broşürler dağıtıldı. Poliklinik ve yatan hastalara Pulmoner Rehabilitasyon anlatıldı. GARD toplantısında Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından tüm kurum temsilcilerine Pulmoner Rehabilitasyon anlatıldı.

Yalova

Yalova ilinde gerçekleştirilen etkinliklere ulaşmak için tıklayınız