Pulmoner Rehabilitasyon ve Kronik Bakım Çalışma Grubu

Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Etkinlikleri Yapıldı

Burdur
04.03.2016 tarihinde saat 15:30 da aile hekimleri ve sağlık çalışanlarına Koah da Pulmoner Rehabilitasyon eğitimi verildi. Sorular cevaplandırıldı. Burdur Halk Sağlığı Müdürlüğü bu toplantı sonucunda ayaktan hastalar için Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi kurmayı planlarına aldı.

Orta Anadolu
Türk Toraks derneği Orta Anadolu şubesi olarak" pulmoner rehabilitasyon haftası " çerçevesinde şube üyeleri, yaklaşık 50 kişiden oluşan hasta ve hasta yakınları ile bir araya geldi. şube başkanı Dr. İnci Gülmez pulmoner rehabilitasyonun önemini anlattı , daha sonra şube başkanı Dr.İnci Gülmez'in direktifleriyle şube üyeleri ve halkla birlikte alt ekstremite- üst ekstremite ve solunum egzersizleri yapıldı.

İstanbul
Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi pulmoner rehabilitasyon ünitesi olarak 10.03.2016 da 70 kişilik hasta grubuna  pulmoner rehabilitasyon ile ilgili kapsamlı bir eğitim toplantısı yapıldı. Toplantıda Uzm.Dr. Elif Yıldırım kronik akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon uygulamaları hakkında bilgi verirken fizyoterapist Murat Öztürk, Özgür Yılmaz ve Rüya Aydın uygulamalı solunum egzersiz eğitimi ,hemşire Nurgül yer ilaç kullanım teknikleri hakkında bilgilendirme yaptı.Toplantı bitiminde Uzm Dr. İpek Özmen  ulusal kanallara(kanal d anadolu ajansı cnn türk) ünite tanıtımı ile birlikte basın açıklamasında bulundu. Başhekim Doç.Dr. Zühal Karakurt ile röportaj yapıldı.Son olarak başhekim Doç.Dr. Zühal Karakurt ve pulmoner rehabilitasyon ekibi hastalar ile birlikte "rahat bir nefes için harekete geçin" tişörtlerini giyerek yürüyüş yapıldı.

 


Antalya
Antalya Halk Sağlığı Müd. İle ortak stant kurularak hasta ve yakınlarına bilgi verilerek broşürler dağıtıldı. Isparta da 16 Mart da KPR unitesi acilisi planlanmakta ve acilis ile birlikte toplanti yapılacak. Burdur da Aile Hekimleri ne ve sağlık çalışanlarına KOAH da Pulmoner Rehabilitasyon konusu anlatıldı.

 

Niğde

  1. 7-13 MART PULMONER REHABİLİTASYON HAFTASI kapsamında hastane koridorlarına ilgili afişler asıldı.
  2. Hastalara hafta ile ilgili açıklayıcı broşürler dağıtıldı.
  3. Pulmoner Rehabilitasyon konulu program 9 Mart 2016 da Niğde Polis Radyosunda Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından gerçekleştirildi
  4. Niğde TV de Pulmoner Rehabilitasyon konulu program 10 Mart 2016 tarihinde Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından gerçekleştirildi.
  5. Pulmoner Rehabilitasyon Haftası kapsamında Halk Sağlığı ile işbirliği yapılarak 10 Mart 2016 tarihinde yaklaşık 50 Aile Hekiminin katıldığı Pulmoner Rehabilitasyon konulu bir sunu Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından yapıldı.

Manisa
07-13 Mart 2016 PR Haftası kapsamında CBÜ Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi bahçesinde İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Kronik Hastalıklar Şube Müdürlüğü ile ortak “KOAH Hastaları ve Doktorlar Birlikte Nefes Alıyor Yürüyüşü” yapıldı. Manisa Medya TV'de  program yapılacak. Akhisar-Manisa Zirve Trek ekibi bu haftaki doğa yürüyüşünü bizim için yaptı.