KOAH Çalışma Grubu

21 Kasım Dünya KOAH Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Sevgili Meslektaşlarımız, 

Dünya KOAH günü etkinlikleri kapsamında tüm ülkemizde gerek basın,TV, radyo, sosyal medya vb kitle iletişim ortamlarında gerekse hasta eğitim toplantılarında büyük özveri ve şevkle nice etkinlikler yapıldı. Yıllardır bunca yoğun , içtenlikli çabanın doğal sayılması gereken sonucu olarak bu sene ulusal düzeyde tüm bu faaliyetlerin daha görünür, duyulur, bilinir olduğunu gözlemledik. Akciğer sağlığımızın önemini ortaya çıkaran bu süreç  geçmişten günümüze her meslektaşımızın ortaklaştırılmış akıl, çaba ve emeğinin ürünüdür.

Bulundukları illeri bir Türk Toraks Derneği etkinlik merkezine dönüştüren göz kamaştırıcı çabalarıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü Kronik Hastalıklar Daire Başkanlığı, TTD KOAH Çalışma Grubu, TTD İl Temsilcileri, TTD GARD Temsilcisi ve GARD ülke Koordinatörü  Bilun Gemicioğlu,  tüm TTD Şubeleri, kolektif emeğin başarılı mimarlarıdır.

Tüm sevgili meslektaşlarımıza içten teşekkürlerimizle.
Sevgi ve saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği

 


İstanbul

 


20 Kasım 2018 tarihinde Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi EAH’nde hasta bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Dr. Elif Yıldırım tarafından gerçekleştirilen sunumun ardından hemşire Nurgül Karagöz tarafından inhaler cihazların doğru kullanımına yönelik hastalara pratik uygulama eğitimi verildi.

20 Kasım 2018 tarihinde Dr. İpek Özmen, İstanbul Aile Hekimleri Derneği (İSTAHED)’nin online eğitim programına katılarak aile hekimlerini, KOAH hastalığının tanı ve tedavisi konusunda bilgilendirdi.

21 Kasım 2018 tarihinde Dr. Şermin Börekçi ve Dr. Züleyha Kaya Bingöl tarafından İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi’nde aile hekimlerine, KOAH hastalığının tanı ve tedavisine yönelik sunumlar yapıldı.
 


İzmir

 

Denizli

Dr. Zahide Alaçam 
Deha tv' de konuşma yaptı.


Marmara Şubesi


Burdur

Aile hekimlerine KOAH anlatıldı. Sağlıklı Hayat Merkezi çalışanlarına KOAH eğitimi verildi.


Niğde

Dünya KOAH günü sağlık çalışanları ve aile hekimleri toplantıları yapıldı.


Akdeniz Şubesi

SBU Antalya SUAM'da stand kuruldu, broşürler dağıtıldı ve CO ölçümleri yapıldı. Dr.Nermin Keskiner TRT Radyo da KOAH ile ilgili söyleşi programına katıldı.


Batı Karadeniz Şube Düzce

Dünya KOAH günü kapsamında Düzce' de hasta eğitim toplantısı yapıldı, toplantı sonrası hastalarla pasta kesildi. Tıp fakültesi dönem 3 öğrencilerine günün öneminden bahsedildi ve KOAH dersi anlatıldı.


Doğu Karadeniz Şube Rize

Rize Çay TV’de Dr.Ünal Şahin tv programına katıldı.

 

Şanlıurfa

Anadolu lise öğrencilerine yönelik dört öğretim üyesi ve Halk sağlığı birimi tarafından bilgilendirme ve eğitim toplantısıyla birlikte KOAH ve sigara konulu sergi düzenlendi.

 

Batı Anadolu Şubesi


MANİSA

Manisa Sağlık Müdürlüğü, Yunusemre TSM ve MCBÜ Göğüs hastalıkları AD ile birlikte ve Yunusemre İlçesi kaymakamı ve KOAH hastalarının katılımı ile yapıldı. Etkinlikte KOAH hastaları sigara ve pulmoner rehabilitasyon ile aktif yaşam hakkında mesajlar verdiler. Kaymakam bey tüm basının önünde sigarayı bıraktığını açıkladı. CO ölçümü ve bilgilendirme yapıldı .


Orta Karadeniz Şube Samsun

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile basın açıklaması, alışveriş merkezinde halka gün boyu ücretsiz solunum fonksiyon testi uygulaması yapıldı. Yerel bir televizyonda Dr.Yasemin Bilgin Büyükkarabacak’ın katıldığı KOAH konulu bir televizyon programı düzenlendi. Akşam saat 20.00 ‘da İl Sağlık müdürlüğü çalışanları ve Türk Toraks Derneği Orta Karadeniz şube ve Ekolojik Yaşam Derneği üyelerinin katılımı ile bisiklet turu düzenlendi.

https://www.iha.com.tr/samsun-haberleri/prof-dr-basoglu-koah-dunyada-olum-sebepleri-arasinda-ucuncu-sirada-samsun-2161478

 

KOCAELİ

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Haşim Boyacı fakültemiz TURKMSIC öğrencilerinin düzenlediği KOAH Eğitim Toplantısında, KOAH ve spirometri ile ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.Öğrencilerimiz bir alış veriş merkezinde KOAH ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla broşür dağıtmış ve solunum fonksiyon testi yaptı. Toraks Derneği il temsilcimiz Dr. Tuğba Aşlı Önyılmaz sosyal medya üzerinden halkı bilgilendirmeye yönelik canlı söyleşi gerçekleştirdi. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Kronik Hastalıklar Sempozyumu kapsamında İzmit ve Gebze ilçelerinde Prof. Dr. İlknur Başyiğit tarafından KOAH ve Astıma yaklaşım konulu seminerler verildi.


Batı Karadeniz Şube Zonguldak

 

Çukurova Şube

 

Orta Anadolu Şube Kayseri ve Kırşehir

Vatandaşlara SFT yapıldı. TUrKMISC öğrencileri; broşür dağıttı, basın bildirisi yayınladı. TV Kayseri de canlı yayın programı yapıldı.
Kırşehir de hasta bilgilendirme eğitimi verildi.Ana sınıfına sigaranın zararı anlatıldı.
Sivas ta eğitim toplantısı yapıldı. Kanal 38 konuşma yapıldı.


AYDIN


Kuzeydoğu Anadolu Şube


Yalova

Yalova İl Sağlık Müdürlüğü Dünya KOAH Günü Etkinlikleri Raporu için tıklayınız..