KOAH Çalışma Grubu

15 Kasım Dünya KOAH Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Sevgili Meslektaşlarımız,
Dünya KOAH günü etkinlikleri kapsamında tüm ülkemizde gerek basın,TV, radyo, sosyal medya vb kitle iletişim ortamlarında gerekse hasta eğitim toplantılarında büyük özveri ve şevkle nice etkinlikler yapıldı. Yıllardır bunca yoğun , içtenlikli çabanın doğal sayılması gereken sonucu olarak bu sene ulusal düzeyde tüm bu faaliyetlerin daha görünür, duyulur, bilinir olduğunu gözlemledik. Akciğer sağlığımızın önemini ortaya çıkaran bu süreç  geçmişten günümüze her meslektaşımızın ortaklaştırılmış akıl, çaba ve emeğinin ürünüdür.
Bulundukları illeri bir Türk Toraks Derneği etkinlik merkezine dönüştüren göz kamaştırıcı çabalarıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü Kronik Hastalıklar Daire Başkanlığı, TTD KOAH Çalışma Grubu, TTD İl Temsilcileri, TTD GARD Temsilcisi ve GARD ülke Koordinatörü  Bilun Gemicioğlu,  tüm TTD Şubeleri, kolektif emeğin başarılı mimarlarıdır.
Tüm sevgili meslektaşlarımıza içten teşekkürlerimizle.
Sevgi ve saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği 

İzmir
Dünya KOAH günü hasta eğitim ve bilgilendirme toplantısı yaklaşık 100 hasta ile Ege Üniversitesi Göğüs Hastalıkları AD ında , Ege Üniversitesi Rektörü, rektör yardımcıları, dekanı, dekan yardımcıları ve başhekim yardımcılarının da katılımıyla gerçekleşti.

Kayseri
İnci gülmez hocamız ve il temsilcilerimiz ile birlikte orta anadolu şubesi olarak  tv. radyo ve konferans ve sft etkinligi ile KOAH bilgilendirmesi yapıldı.
Dr. Akın Cem Soylu Belediyede Eğitim Toplantısı yaptı.

Nevşehir
Dr. Songül Somuncu Kapodokya  Radyo da Canlı Yayın programı yaptı.

Sivas
Dr. Zehra Seyfikli, Sft Taraması ve Hasta Eğitim Toplantısı yaptı.Eskişehir
Halka KOAH konusunda bilgi aktarımı yapıldı.

Niğde
Dünya KOAH günü nedeniyle basın bildirisi yayınlandı.
KOAH bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.
Hastane koridorlarına KOAH bilgilendirme afişleri asıldı.
Hasta ve hasta yakınlarına KOAH ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı. Hastalara ve yakınlarına SFT yapıldı. KOAH kitapçıkları ve broşürler dağıtıldı.
Topluma yönelik farkındalık eğitim ve çizgi videosu personelin ve halkın görebileceği bölümlerde bulunan televizyonlarda gösterimi sağlandı. Kamu spotları paylaşıldı.
Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından 16 Kasım 2017 tarihinde hastanemiz sağlık, bilgi işlem ve temizlik personeline ''KOAH Bilgilendirme'' toplantısı yapıldı. Farkındalık için eğitim videosu yayınlandı.
Uzm. Dr. Ali TABARU tarafından 17 Kasım 2017 tarihinde Yerel TV ve Radyoda KOAH hakkında halkımızı bilgilendirici ve farkındalığı artırıcı program yapıldı.
Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu tarafından Niğde İl Sağlık Müdürlüğü web sayfasında KOAH konulu bir yazısı yayımlandı.

  

  

  

Düzce
KOAH ve Hava Kirliliği konulu hasta eğitim toplantısı yapıldı.
İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonu ile şehir merkezindeki alışveriş merkezinde kurulan stantta solunum fonksiyon testi yapıldı.

  

Antalya
Antalya E.A.H de “ Hasta ve Yakınlarını Bilinçlendirme Standı” açıldı.

  

  

Çanakkale
Halk sağlığı personeline yardım etmek isteyen gönüllü tıp fakültesi öğrencilerine KOAH eğitimi verildi.

Samsun

  

Ankara
Türk Toraks Derneği ve Ankara Sağlık Müdürlüğü İşbirliği İle KOAH Günü 2017 Kapsamında Düzenlenen Toplantı 60 aile hekiminin katılımı ile 17.11.2017 de gerçekleşitirildi.

  

Manisa
Hasta Eğitim Toplantısı düzenlendi.


  

  

  

  

Doğu Anadolu Şube Van
Dünya KOAH günü etkinlikleri kapsamında 15 Kasım 2017 tarihinde Van İl Sağlığı Müdürlüğü ile birlikte Van Tutku Radyo'da Yrd. Doç. Dr. Hanifi Yıldız tarafından KOAH ile ilgili radyo programı ve 21 Kasım tarihinde Uzm. Dr. Fikret Kurhan tarafından belediye konferans salonunda KOAH bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. 

  

  

  

Yozgat

 

Kırıkkale
15 Kasım 2017'de Kırıkkale ÜTF Hastanesinde hekimlere yönelik KOAH bilgilendirme toplantısı yapıldı. Konuşmacı olarak KÜTF Göğüs hastalıkları AD öğretim üyesi Prof Dr Füsun Kalpaklıoğlu ve Doç Dr Ayşe Baççıoğlu slayt eşliğinde sunum yapıp soruları cevaplandırdılar.
Basın bülteni dağıtıldı ve Hürriyet gazetesinde 17 Kasım'da haber olarak yer aldı.

 

Basın Yansımaları