KOAH Çalışma Grubu

16 Kasım Dünya KOAH Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Sevgili Meslektaşlarımız,

Dünya KOAH günü etkinlikleri kapsamında tüm ülkemizde gerek basın,TV, radyo, sosyal medya vb kitle iletişim ortamlarında gerekse hasta eğitim toplantılarında büyük özveri ve şevkle nice etkinlikler yapıldı. Yıllardır bunca yoğun , içtenlikli çabanın doğal sayılması gereken sonucu olarak bu sene ulusal düzeyde tüm bu faaliyetlerin daha görünür, duyulur, bilinir olduğunu gözlemledik. Akciğer sağlığımızın önemini ortaya çıkaran bu süreç  geçmişten günümüze her meslektaşımızın ortaklaştırılmış akıl, çaba ve emeğinin ürünüdür.

Bulundukları illeri bir Türk Toraks Derneği etkinlik merkezine dönüştüren göz kamaştırıcı çabalarıyla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Müdürlüğü Kronik Hastalıklar Daire Başkanlığı, TTD KOAH Çalışma Grubu, TTD İl Temsilcileri, TTD GARD Temsilcisi ve GARD ülke Koordinatörü  Bilun Gemicioğlu,  tüm TTD Şubeleri, kolektif emeğin başarılı mimarlarıdır.

Tüm sevgili meslektaşlarımıza içten teşekkürlerimizle.

Sevgi ve saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği 

Denizli

16 Kasım 2016 tarihinde DEHA TV de 9. 30 da KOAH günü  için canlı yayın programı yapıldı.

Yerel gazetede basın bülteni yayınladı.

16 Kasım 2016 tarihinde  KOAH pastası kesilip, söyleşi yapıldı.

İzmir

Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Hasta bilgilendirme toplantısı yapıldı.













Manisa

Hasta eğitimi toplantısı yapıldı.











































Burdur

Burdur Merkez 6 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde, Burdur Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları. Dr. Sabri Serhan OLCAY'dan KOAH Hastalarına Eğitim verildi.













 

Samsun















Akdeniz Şube

Dünya KOAH günü etkinlikleri kapsamında Antalya da yerel TV kanalında üyemiz Dr. Tülay Özdemir KOAH konulu söyleşi programına katıldı.
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ise hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirme standı kuruldu, broşürler dağıtıldı ve bilgilendirme yapıldı.






Ankara Şube

16 Kasım Dünya KOAH günü nedeniyle, Türk Toraks Derneği Ankara Şubesi, Sağlık Bakanlığı ve GARD ile ortak, Dr. Yunus Müftü Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'nde bir hasta eğitim toplantısı düzendi. Toplantıya yaklaşık 40 kişi katıldı.






Orta Anadolu Şube

16 Kasım 2016 tarihinde  saat 09:00'da Üniversite hastanesinde Dr. inci GÜLMEZ başkanlığında tanıtım etkinliği düzenlendi.
Dr. Songül SOMUNCU tarafından Nevşehir yerel bir radyo Kapadokya'da (görmeyen gözler programında )KOAH ile ilgili program yaptı.
Dr. Özlem ATABEY göğüs hastalıkları hastanesinde KOAH ile  ilgili bilgilendirme semineri yaptı.
Dr.İnci GÜLMEZ  TV1 'de KOAH ile ilgili canlı yayında sunum yaptı.
Şube olarak tüm özel hastanelere KOAH ile ilgili afiş asıldı.
Özel hastanedeki dahiliye ve göğüs  polikliniklerine , göğüs hastanesindeki tüm polikliniklere bilgilendirici el broşürü dağıtıldı.Kayseri'de tüm belediye otobüslerine afişler asıldı.






































Niğde

Dünya KOAH günü nedeniyle basın bildirisi yayınlandı.
KOAH bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.
Hastane koridorlarına KOAH bilgilendirme afişleri asıldı.
İl Halk Sağlığı web sayfasında KOAH ile ilgili bilgilendirme yazısı yer aldı.
Hasta ve hasta yakınlarına KOAH ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Hastalara ve yakınlarına SFT yapıldı. KOAH kitapçıkları ve broşürler dağıtıldı.
İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Niğde İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile işbirliği yapılarak Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından sağlık personeline, bilgi işlem ve temizlik personellerine KOAH bilgilendirme sunumu yapıldı. Topluma yönelik farkındalık eğitim ve çizgi videosu personelin ve halkın görebileceği bölümlerde bulunan televizyonlarda gösterimi sağlandı. Kamu spotları paylaşıldı.
İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ile iş birliği yapılarak Uzman Hekimler ve yardımcı sağlık personeline Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ali TABARU tarafından ''KOAH Bilgilendirme'' toplantısı yapıldı. Farkındalık için eğitim videosu yayınlandı.
Niğde Polis Radyosunda Dr. Ali TABARU tarafından KOAH hakkında halkımızı bilgilendirici ve farkındalığı artırıcı program yapıldı.













Şanlıurfa

Dünya KOAH günü nedeniyle AVM lerde halkı bilgilendirme etkinliği düzenlendi.
CO ölçümü yapıldı.
Yerel TV de basın bildirisi okunarak konuyla ilgili program yapıldı.



İstanbul

İBB Ümraniye Aile Danışmanlık ve Eğitim merkezine İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesinden Dr. Nuran Gökbulut katılıp eğitim vermiştir.





Gümüşhane

 

Hastanemizde göğüs hastalıkları servisi, dahiliye servisi, göğüs hastalıkları - dahiliye poliklinik kapısı, hasta kabul panosu gibi göz önünde olan yerlere koah afişi yerleştirildi.

 

Hastanemiz muayene bekleme odasında koah hasta eğitim videoları yayınlandı.

 

Hastanemiz web sitesinde dünya koah günü basın bildirisi yayınlandı.

 

Gümüşkoza yerel gazetesi ile röportaj yapıldı.

 

Gazete ile yaptığımız röportaj yerel internet sitesinde de yayınlandı.

 
 

16 kasım aile hekimlerine koah sunumu yapıldı.

 

17 kasım hastane personeline koah sunumu yapıldı.

 

17 kasım acil servis hekimlerine koah sunumu yapıldı.