Çevre Sorunları ve Akciğer Sağlığı Çalışma Grubu

Mesleki Akciğer Hastalıklarında Tanı ve Tedavi Konulu Etkinlik Gerçekleştirildi

TTD İzmir Şubesi ve Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu Denizli Tabip Odası’nda İşyeri Hekimleriyle Buluştu

Denizli Tabip Odası , Türk Toraks Derneği İzmir Şubesi ve Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubunun birlikte düzenlediği “Mesleki Akciğer Hastalıklarının Tanı ve Yaklaşımı” başlıklı eğitim programı 35 kayıtlı işyeri hekimi ve göğüs hastalıkları uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Dr. Gökhan Önem (Denizli TO Başkanı) ve Dr. Can Sevinç (TTD İzmir Şube Başkanı) ilgili ve esprili yaklaşımlarıyla başkanlık ettiler. Özellikle de cerrahi branş uzmanı olan Gökhan hocanın akciğer meslek hastalıkları toplantısını başından sonuna ilgiyle izlemesi katılımcıların beğenilerini topladı.

Açılış konuşmasında D.r Peri Arbak Denizli, Uşak ve Aydın’da sık gözlenen meslek hastalıklarını ve bölgenin araştırmacılarının yaptıkları çalışmaları aktardı. Özellikle Pamukkale Üniversitesi Göğüs Hastalıkları AD ekibinin çok sayıda çalışma yapmış olduğu ve sıklıkla tekstil, dokuma işçilerinin sağlığının ele alındığı gözlendi. İşyeri hekimlerinin mesleki akciğer hastalıklarını izleme durumlarını içeren anket çalışması da önümüzü aydınlattı. İşyeri hekimlerine radyoloji ve solunum fonksiyon testleri eğitiminin sistematik olarak verilmesi gerektiği anlaşıldı. Denizli’nin işyeri hekimleri Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları öğretim üyelerinin yıllardır kendilerine bu alanda bilgi aktardıklarını övgüyle belirttiler.

Dr. Metin Akgün çok ilgiyle izlenen konuşmasında yer altı ve yerüstü kömür madenciliği ve silikozis konularını aktardı. Dr. Fatih Alper mesleki akciğer hastalıkları radyolojisini zengin olgu arşiviyle  tartışmaya açtı. Dr. Fatma Evyapan mesleki havayolu hastalıklarını kapsamlı olarak sundu. Dr. Figen Atalay örnek olgularla temel solunum fonksiyon testleri konusunu anlattı. Eş zamanlı olarak solunum fonksiyon testi manevraları gösterildi ve bazı hekimler kendileri uyguladılar. Son konuşmayı Dr. Süreyya Tan yaptı ve işyeri hekimi olmanın tüm zorluklarını, yetki ve sorumluluklarını özetledi. Katılımcılar özellikle son konuşmada söz alarak yaşadıklarını aktardılar. Denizli TO’nın nazik yöneticileri konuşmacılara özel bezden yapılmış sabahlıklar hediye ettiler. Güzel bir akşam yemeğinden sonra en kısa zamanda görüşmek üzere vedalaşıldı.

Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları Çalışma Grubu