Astım Allerji Çalışma Grubu

Dünya Astım Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Değerli Üyelerimiz,
Dünya Astım günü etkinlikleri kapsamında tüm ülkemizde gerek basın, TV, radyo, sosyal medya vb. kitle iletişim ortamlarında gerekse hasta eğitim toplantılarında büyük özveri ve şevkle nice etkinlikler yapıldı. Yıllardır bunca yoğun, içtenlikli çabanın doğal sayılması gereken sonucu olarak bu sene ulusal düzeyde tüm bu faaliyetlerin daha görünür, duyulur, bilinir olduğunu gözlemledik. GARD Türkiye, Türk Toraks Derneği ve Allerji ve Klinik İmmünoloji  Derneği işbirliğinde hazırlanmış Hasta ve Hekim Eğitim Filmleri, Slayt setleri ve broşürleri ile çeşitli etkinlikler ile astım farkındalığı daha da artırıldı. Akciğer sağlığımızın önemini ortaya çıkaran bu süreç  geçmişten günümüze her meslektaşımızın ortaklaştırılmış akıl, çaba ve emeğinin ürünüdür.

Bulundukları illeri bir Türk Toraks Derneği etkinlik merkezine dönüştüren özverili ve yoğun çabalarıyla Türk Toraks Derneği İl Temsilcileri, Türk Toraks Derneği GARD Temsilcisi ve Koordinatör Yardımcımız başkanlığında tüm Türk Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu, tüm TTD Şubeleri, kolektif emeğin başarılı mimarlarıdır.
Tüm sevgili meslektaşlarımıza içten teşekkürlerimizle…
Sevgi ve saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu

Kırıkkale

17 Nisan 2019 tarihinde Tıp Fakültesi Sigara Bağımlılığı ve Zararları Hakkında Bilgilendirme Konferansı kapsamında havayolu hastalıkları konusunda bilgilendirme yapıldı. Dr. Ayşe Baççıoğlu tarafından Üniversite kampüsü içinde Astım Ormanı oluşturularak 18 Nisan 2019 tarihinde tıp fakültesi öğrencileri/internleri/asistanları/hocaları/personeli ile birlikte karaçam fidanlarının dikimi gerçekleştirildi.

 

 

İstanbul

Türk Toraks Derneği İstanbul Şubesi’nin mayıs ayı Tevfik Sağlam Toplantısı, hekimlere yönelik olarak  01.05.2019  tarihinde Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında “Astmda Yenilikler”  başlığı ile yapıldı.  Polenezköy’de  gerçekleştirilen bu toplantı, Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji  Derneği ve TTD Astım Çalışma Grubu’nun desteği ile gerçekleştirildi.
Dış ortam hava kirliliğinin, astım hastalığı üzerindeki olumsuz etkilerini ve temiz havanın önemini vurgulamak  amacıyla fidan dikimi etkinliği yapıldı. 
Türk Toraks Derneği İstanbul Şubesi, Dünya Astım Günü etkinliği olarak İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD’ da 07.05.2019 tarihinde saat:12.00 de “Astım Tedavisindeki Gelişmeler” başlıklı hekim bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Ankara

 
 

 

 

Çanakkale

 
 
 
 

 

Doğu Anadolu Şube- Van

Dr. Hanifi YILDIZ Van Fm'de astımla ilgili derneğimizi temsilen basın bildirisindeki başlıklar soru ve cevap olarak konuşuldu. Derneğimizin GARD ve Sağlık Bakanlığı ile olan işbirliğinden bahsedildi. Araştırma hastanesinde Dr. Buket Mermit Çilingir stand açtı ve gelen hastalara astımı anlattı. Bölge Eğitim ve Araştırma hastanesinde bir adet tanıtım standı açıldı. Açılan stantta Dr. Fikret Kurhan ziyaret eden hasta ve yakınlarına astım ile ilgili bilgiler verdi.

 
 
 
 

Orta Karadeniz Şube-Samsun

07.05.2019 Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında Orta Karadeniz Şubesi ve Samsun İl Sağlık müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlükleri işbirliği ile basın açıklaması ve Dr. İlknur Yaşar'ın katıldığı tv programı yapıldı. Kamu Hastaneleri ve fakülte hastanelerinde ilgili bölümlere afişler asıldı ve halkı bilgilendirme amaçlı broşürler dağıtıldı.

 
 
Metnin tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Manisa

7 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları AD tarafından astımlı hasta ve hasta yakınları için bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 
 
Basın yansımaları için https://www.manisaaktifhaber.com/saglik/astiminizla-saglikli-yasayabilirsiniz-h1895.htmlve https://www.youtube.com/watch?v=HKqg4258R5c linklerini tıklayınız.

Yalova

Bakanlığımız tarafından etkinliklerde kullanılmak üzere hazırlanan afiş ve broşürlerin basımı yapılarak ilimizdeki birinci ve ikinci basamak sağlık kurumlarına dağıtımı yapıldı. Afişler halkın görebileceği yerlere asıldı. Konu ile ilgili basın bültenleri hazırlanarak yerel gazetelerde, sosyal medyada ve Müdürlüğümüz web sitesinde yayınlatıldı. Gençlik Merkezindeki üyelere astım semineri verildi.

Yalova İli Dünya Astım Günü Etkinlikleri Dosyası İçin Tıklayınız.


Batı Karadeniz Şubesi

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Ege Güleç Balbay ve Dr. Pınar Yıldız ,Zonguldak Karadeniz Ereğli Anadolu Hastanesinden Dr. Sarıyya Mammadova ,Zonguldak Çaycuma Devlet Hastanesinden Dr. Emine Uysal Özfidan tarafından hasta eğitim toplantısı yapıldı.

2-5 Mayıs tarihleri arasında organize edilen ve Düzce’de ilk kez gerçekleştirilen 1. Düzce Fuarında İl Sağlık Müdürlüğü nün açtığı stantta Astım ile ilgili bilgilendirme yapıldı ve eğitim broşürleri dağıtıldı.7 Mayıs 2019 tarihinde Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesinde Hasta eğitim toplantısı yapıldı.

 
 
 

Akdeniz Şube-Antalya

7 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle basın bildirisinde bulunularak yerel medyada yayınlanması sağlandı. 7 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle halkı bilgilendirmek ve astım hakkında farkındalığı artırmak amacıyla yerel medya olan Kanal V TV de Dr. Ayhan VAROL tarafından konu ile ilgili röportaj yapıldı. Ana haber bülteninde yer verildi. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi ve Antalya Kepez Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran Astımlı hastalara gerekli bilgiler verildi. Astım konulu broşürler halkımıza dağıtıldı. Hastane panolarına Astım konulu afişler asıldı. Astım ve Hava Kirliliğine karşı farkındalığı artırmak amacıyla “TEMİZ HAVA” sloganıyla Kepez Devlet Hastanesi bahçesine fidan dikildi.

 

İzmir Şube

Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde Dr. A. Kadri Çırak tarafından halka bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Denizli

Dr. Betül Cengiz tarafından Pamukkale üniversitesi kardiyoloji, acil tıp, aile hekimliği asistanlarına yönelik "Astım farkındalığını arttırma " konulu semineri verildi.

Basın yansımaları için linkleri tıklayınız.

https://haber.pau.edu.tr/tr/haber/prof-dr-sibel-pekcan-astim-hastaligi-ile-ilgili-sorulari-cevapladi

https://www.google.com/amp/s/www.pamukkalehaber.com/amp/saglik/doktor-zahide-alacam-astim-hakkinda-merak-edilenleri-anlatti-h51333.html

https://www.facebook.com/dehatvradyo/videos/2687418631286421/

https://www.facebook.com/TVpamukkale/videos/598295717316168/

 

 

 

+-