Astım Allerji Çalışma Grubu

Türkçe Alerji Günlüğü Bir Yıldır Hastalarımızın Kullanımında; Türk Toraks Derneği Öneriyor

Değerli Üyelerimiz,

Türk Toraks Derneği olarak, Avrupa Birliği Parlamentosu desteğinde bir Avrupa bilimsel projesine paydaş olmamızdan sonra bu projenin ilk adımı tam bir yıl önce ülkemizde de hayata geçirilmişti. Astımlı ve alerjik rinitli hastalarımızın cep telefonlarına App store'den ücretsiz olarak indirebildikleri Türkçe Alerji Günlüğü (Allergy Diary) programı, astım ve alerjik rinit hastaları için özel olarak geliştirilmiş bir telefon ve/veya bilgisayar uygulamasıdır. Ülkemiz için özel olarak Türkçeleştirilmiştir. Bu günlüğün kullanımının etkileri, çok sayıda çalışma ile değerlendirilmiş ve günümüzde bu yayınlar uluslararası literatürde yer almaya başlamıştır.

Bu uygulama Google Play veya AppStore’dan "Allergy Diary" by MACVIA ARIA başlığı ile ücretsiz indirilebilmektedir. İlk bilgileri girdikten sonra her gün sadece 1 dakikayı alan çok kolay bir uygulamadır. Her hastanın kullandığı ilaçlara göre astım ve alerjik rinit hastalığının nasıl gittiğini gösteren (kontrol durumunu yansıtan) kendisi ve hekimine bilgi sağlayabilen bir programdır. Bu cep programı Avrupa Parlamentosunun destek verdiği "Aktif ve sağlıklı yaşlanma" projesinden desteklenmiştir.

Bu uygulamayı hastalarınıza önererek kullanmalarını sağlamanız halinde, tedavi ve izlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Dünyada bu uygulamayı başlatan ülkelerde, hastalığın kontrolüne, hekim-hasta işbirliğine çok önemli katkıları görülmektedir.

Türk Toraks Derneği, uzmanlık alanı dahilinde dünya tıbbında kullanılan yöntemleri üyelerine ulaştırma konusunda öncülük yapmaya devam etmektedir.

Siz değerli üyelerimize duyuruyoruz. 

play.google.com/store/apps/details