Astım Allerji Çalışma Grubu

Dünya Astım Günü Etkinlikleri Gerçekleştirildi

Değerli Üyelerimiz,

Dünya Astım günü etkinlikleri kapsamında tüm ülkemizde gerek basın, TV, radyo, sosyal medya vb kitle iletişim ortamlarında gerekse hasta eğitim toplantılarında büyük özveri ve şevkle nice etkinlikler yapıldı.

Yıllardır bunca yoğun , içtenlikli çabanın doğal sayılması gereken sonucu olarak bu sene ulusal düzeyde tüm bu faaliyetlerin daha görünür, duyulur, bilinir olduğunu gözlemledik.

Akciğer sağlığımızın önemini ortaya çıkaran bu süreç  geçmişten günümüze her meslektaşımızın ortaklaştırılmış akıl, çaba ve emeğinin ürünüdür.
Bulundukları illeri bir Türk Toraks Derneği etkinlik merkezine dönüştüren göz kamaştırıcı çabalarıyla TTD İl Temsilcileri, TTD GARD Temsilcisi ve Koordinatör Yardımcımız başkanlığında tüm TTD Astım Çalışma Grubu, tüm TTD Şubeleri, kolektif emeğin başarılı mimarlarıdır.

Tüm sevgili meslektaşlarımıza içten teşekkürlerimizle...

Sevgi ve saygılarımızla,

Türk Toraks Derneği

Basın Yansımaları

www.milliyet.com.tr www.haberturk.com www.msn.com/tr
www.hurriyet.com.tr www.yurthaber.mynet.com www.kanal45.com
www.manisainternethaber.com www.manisahaberleri.com www.iha.com.tr
www.focagazete.com www.hurisikgazetesi.com www.haberler.com
www.istanbulhaber.com.tr www.merhabahaber.com www.habersitesi.com
www.beyazgazete.com   www.bolgegundem.com www.palo.com.tr
www.timeturk.com www.aydin24haber.com www.egehaber.com
www.manisagundemi.com www.kirikhanolay.com.tr www.manisaturk.com
www.malatyaguncel.com www.manisadabirgun.com www.ajansmanisa.com
www.manisadabugun.com www.cerkezkoybakis.com.tr www.spilhaber.com
www.manisadenge.com www.erbaahavadis.com www.yenivizyon.net
www.karamangundem.com www.manisaobjektifhaber.com www.findiktv.com
www.marmaristv.com.tr www.salihlisektorgazetesi.com   www.gazeteak.com
www.sondakika.com www.manisadagundem.com www.sanalbasin.com
www.inegolonline.com www.erbaadan.com www.somatv.net
www.manisamanset.gen.tr www.kayseritempo.org www.haberx.com
www.habercanik.com www.manisadasonnokta.com www.hedefhalk.com
www.konyaninsesi.com www.haberandum.com   www.etrhaber.net
www.dirilisakdeniz.com www.beyazgundem.com www.koylerim.com
www.yenimanisa.com.tr www.malatyagercek.com www.haberine.com
www.aksiyonhaber.com www.dogurehberi.com   www.fetihhaber.com
www.marmarahaber.com www.sayfahaber.com www.bursahaber.com
www.manisamedyatv.com www.haberflash.com  www.androhit.com
www.malatyacagdas.com www.firmarehberim.com www.karar.com
www.saglikplatformu.com    

Yorgancıoğlu "Astımda Genetik Faktörler De Önemli"

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, astımda genetik faktörlerin de rol oynadığını belirterek, anne ve babası astımlı olan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu söyledi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Hafsa Sultan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, ‘2 Mayıs Dünya Astım Günü’ nedeniyle hasta bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Astım hastaları, Göğüs Hastalıkları dalı öğretim üyelerinden, astımla mücadele etmenin yollarını öğrenirken, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, astımda genetik faktörlerin de rol oynadığını belirterek, anne ve babası astımlı olan kişilerin daha fazla risk altında olduğunu söyledi. Genetik faktörlerin yanı sıra çevresel nedenlerin de etkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yorgancıoğlu, “Hava yoluyla bahar aylarındaki polenler, hava kirliliği ve sigara önemli bir faktör. Özellikle hava kirliliğine dayalı olarak astım hastalarının sayısında artış var. Kırsalda yaşayan çocuklar erken dönemde hayvanlarla teması olduğu için ve bitkilerle iç içe yaşadığı için duyarsızlaşıyor. Ancak şehirde yaşayan çocuklar, sokakta oynamayan, hayvanlarla ilişkisi olmayan çocuklarda astım arttı. Biraz modern yaşam astımın artmasına neden oldu” dedi.

Astım hastalarının korkmamasını isteyen Prof. Dr. Yorgancıoğlu, hastalara dengeli bir spor önererek, “Özellikle astım hastaları için yüzmeyi öneriyoruz. Çok faydası oluyor. Düzenli ve çok yormayan egzersizler daha kaliteli nefes almalarını sağlayacaktır” dedi.

Prof. Dr. Yorgancıoğlu, astım hastalığının oto boyacılarında, beyaz eşya fabrikalarında çalışanlarda, seramik işçilerinde, kadın kuaförlerinde ve fırıncılarda daha sık görüldüğünü söyledi.


Akdeniz Şube
Antalya

Antalya E.A.H de hasta ve yakınları için bilgilendirme standı kuruldu.Manisa
Dünya Astım Günü Etkinlikleri kapsamında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında yaklaşık 50 kişilik katılım ile "Astım Hasta Eğitim Toplantısı" düzenlendi.Burdur
Sağlıklı Yaşam Merkezinde hastalarımıza Astım ve Obezite anlatıldı. Egzersizin öneminden bahsedildi. Spirometre ile ölçümler yapıldı. Soruları cevaplandı, TTD astım bilgilendirme kitapçığı dağıtıldı.

Doğu Anadolu Şube
Van

Dernek tarafından gönderilen broşürler hastalarımıza ve yakınlarına dağıtıldı
Van Tutku Radyo'da 02.05.2017 saat 16.00 - 17.00 saatleri arasında Dünya Astım Günü konulu radyo programı yapıldı.

İstanbulAydın

Düzce
2 Mayıs Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında, İl halk sağlık müdürlüğü ile birlikte Düzcenin 3 merkez köyü Sağlıklı Yaşam Aracıyla ziyaret edildi. Her köyde stand kuruldu, broşürler dağıtıldı, astım hastalığı anlatıldı, sorular yanıtlandı. Astım ile ilgili videolar izletildi.
Orta Anadolu Şube
Kayseri

Hastanede Hastalarımıza SFT ölçümü yapılmış. Doç. Dr. İnsu YILMAZ Astım ile ilgili bilgilendirme programı yapmıştır.Ankara Şube
Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından Dünya Astım günü etkinliği olarak Obesite-Astım fenotipi, Astım ve çocuk, Astım ve sigara başlıklı bilimsel konuları içeren toplantı 3 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Türk Toraks Derneği ve Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü İşbirliği İle  Dünya Astım Günü  Etkinlikleri kapsamında Aile Hekimlerine Yönelik Astımın tanı ve tedavisi  konulu toplantı 50 aile hekimimizin katılımı ile  5 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 


İzmir

EÜTF 'de Prof.Dr. Münevver Erdinç ve Prof. Dr. Ülkü Bayıındır Moderatörlüğünde, Hastalara Yönelik Astım Bilgilendirme Doç. Dr. Özlem Göksel tarafından Allerjenler konusunda Uzm. Dr. Ceyda Dalgıç, inhalar cihaz eğitiminide As. Dr. Yağmur Kaptan sunumları ile gerçekleşti.

Dr. Suat Seren Göğüs Hastanesinde Uzm. Dr. Bilge Salık Tarafından hasta bilgilendirme toplantısı Uzm. Dr. Gülru Polat Moderatörlüğünde gerçekleşti.

Aydın'da Hikmet Sayın Aydın Kültür Merkezinde Prof. Dr. Mehmet Polatlı Tarafından öğretmen öğrenci Veli ve hastalara Yönelik Astım bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

Denizli'de Doç. Dr. Neşe Dursunoğlu Tarafından yerel tv Kanalı'nda Astım bilgilendirme söyleşisi gerçekleşti.
Çukurova Şube

- Hatay'dan Dr Serkan Nural HRT Akdeniz TV de Astım ile yaşamak konulu televizyon programına katıldı.
- Prof Dr Sibel Naycı tarafından hasta eğitim toplantısı düzenlendi. Hastaların soruları cevaplandı, TTD astım bilgilendirme kitapçığı dağıtıldı.
- Astım Çalışma Grubu tarafından düzenlenen toplantı toraksim.org'tan online olarak bölge hekimleri ile birlikte izlendi.

İç Anadolu Şube

Niğde

2 Mayıs 2017 Dünya Astım Günü Nedeniyle Niğde İlinde yapılan faaliyetler aşağıda sunulmuştur:  

1.  2 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle basın bildirisinde bulunularak yerel medyada yayınlanması sağlanmıştır. Ayrıca basın bildirisi Niğde Devlet Hastanesi web sayfasından yayınlanmıştır.

 2. 2  Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle halkı bilgilendirmek ve astım hakkında farkındalığı artırmak amacıyla yerel medya olan Niğde TV de Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından konu ile ilgili röportaj yapılmıştır. 

3.  Niğde Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran Astımlı hastalara gerekli bilgiler verilmiştir. 

4.  Astım konulu broşürler halkımıza dağıtılmıştır. 

5. Hastane panolarına Astım konulu afişler asılmıştır.

 6. Uzm. Dr. Ayhan VAROL tarafından 05.05.2017 tarihinde, Niğde İli Sağlık personeline ve Aile Hekimlerine ASTIM konulu hizmet içi eğitim verilmiştir. 

7. Niğde Devlet Hastanesi koridorlarında TV’ lerden ASTIM hasta eğitim videoları tüm hastalarımıza ve vatandaşlarımıza yayınlanmıştır.