İstanbul

İstanbul Avrasya Koşusu

Türk Toraks Derneği ve İstanbul Şubesi olarak bu yılki İstanbul Avrasya Koşusuna katılacağımızı önceden sizlerle paylaşmıştık. Amacımız derneğimizi kamuoyunda tanıtmak ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı güçlü bir mesaj vermektir. Katılımı kesinleşen üyelerimizin dışında kontenjan dolduğu için, sonradan bize ulaşan üyelerimizin henüz kayıtları yapılamamıştır, kurumsal kayıt için ek kontenjan talebimizi İstanbul Spor AŞ’ye bildirmiş bulunmaktayız, kabul edildiği taktir de daha fazla sayıda üyemizin katılımı sağlanmış olacaktır.

Maraton komitemiz ve bugüne kadar alınan kararlar:

2018 Avrasya Maratonu komitemiz: A. Fuat Kalyoncu, Hasan Bayram, Esin Tuncay, Lütfiye Kılıç, Züleyha Kaya Bingöl, Benan Müsellim, Göksel A. Ergur, Pelin Duru Çetinkaya, Ökkeş Gültekin, A. Berna Dursun, Şermin Börekçi, Gülcihan Özkan, Zehra Dilek Kanmaz, Gülfidan Aras, Sedat Altın

1- Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti kınamak ve farkındalığı arttırmak amacıyla;  Meslektaşımız şehit Dr. Fikret Hacıosman’ın yüzünün basılı olduğu karton maske (diğer öldürülen hekimlerde olabilir) takılması ve siyah spor kıyafet giyilmesi kararımız, MYK onayıyla kesinleşmiştir. Koşunun başlangıcında START noktasında, basın yayın organlarıyla ve sosyal medyada paylaşmak amacıyla, siyah renk spor kıyafetler ve maskelerimizle TTD bayrağımızın olduğu toplu  fotoğraf  çekimi yapılacaktır. Ortamı ayarlayabilirsek  Boğaz Köprüsünün ortasında da aynı fotoğraf çekimi tekrarlanacaktır.

2- Kendi grubumuz içinde 10 km koşu parkurunu en iyi derece ile tamamlayan  ilk  üç üyemize kongre bursu ödülü verilecektir.

Katılacağımız 10 Km Koşusu ile ilgili genel  bilgiler:

07.00 – 07.30             42K, 15K ve 10K Sporcularını Taşıyacak Otobüslerin Hareket Saati
                                   (Taksim – Sultanahmet)

09.30                          10K Yarış Startı

12.00                          10K Yarışının Sona Ermesi (Eminönü)

Zaman Sınırı:

​Maraton koşucuları için zaman sınırı 6 saattir. Saat 15.00 itibari ile tüm parkur trafiğe açılır, halen parkurda bulunan koşucular kaldırımdan koşmaya devam edebilecektir.

Elektronik Zamanlama Çipi:

​Maraton ve Spor Fuarı’nda; yarışa kayıt olan tüm katılımcılara, yarış esnasında derecelerini ölçecek, Geri Dönüşüm özelliğine sahip, Elektronik Zamanlama Çipi verilecektir. Katılımcılar bu çipleri yarıştan önce mutlaka ayakkabılarına bağlamalıdırlar. Çipler yarış sonrasında, finiş noktalarında görevliler tarafından toplanacaktır. 

Göğüs (Yarış) Numarası:

Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra katılımcılara, Maraton Fuarı’na kadar Göğüs (Yarış) Numarası bildirilmeyecektir.

Katılımcılar Göğüs Numaralarını 8-10 Kasım 2018 tarihleri arasında, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde (Yenikapı Miting Alanı) düzenlenecek olan Maraton ve Spor Fuarı’ndan, kimliklerini ibraz ederek alabileceklerdir.  

Maraton ve Spor Fuarı (Expo):

·         Maraton ve Spor Fuarı 8, 9, 10 Kasım tarihleri arasında Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde (Yenikapı Miting Alanı) düzenlenecektir.

·         Bireysel kayıt yapan katılımcılar yarış kitlerini (Göğüs Numarası, Çip, Tişört ve Çanta) alabilmeleri için Maraton Fuarı'nı mutlaka ziyaret etmeleri gerekmektedir. Kurumsal kayıt yapılan üyelerimizin yarış kitleri dernek sekreterimiz tarafından alınabilecektir. İl dışından katılacak olan üyelerimizin kitlerini alabilmek amacıyla İstanbul Spor AŞ ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

·         Maraton Fuarı haricinde başka bir yerde ve zamanda yarış malzemesi dağıtımı yapılmamaktadır.

·         Maraton Fuarı katılımcılara ücretsizdir.​

Tahmini Hava Sıcaklığı:​

Start noktasında 12-13 derece, finiş noktasında 16-17 derece tahmini hava sıcaklığı bulunmaktadır.​

​Sağlıkla İlgili Öneriler:

Yarış öncesi sağlık kontrolü yaptırmanızı öneririz (özellikle EKG ve/veya mümkünse stres elektrokardiyografi  içeren kardiyolojik değerlendirme)