GECE NEFES DARLIĞI İLE UYANIYOR MUSUNUZ ?

toraks.org.tr /

 

 İnsanlar biyolojik evrimleri boyunca iç saatlerine uygun olarak, geceyi uyuyarak yani dinlenerek geçirirler. Ancak modern yaşam koşulları, insanın bu içgüdüsel yaşam döngüsünü bozabilmektedir.

İnsan sırtüstü yatarak uyuyan ender canlılardandır. Ancak yerleşik düzene geçiş ve dokumacılığın keşfi, insanları yastıklarla tanıştırmıştır. Sabah dinlenmiş ve zinde olarak uyanmak, maddi karşılığı olmayan, kıymeti bilinmesi gereken çok güzel bir durumdur.

Burundan başlayan solunum yolundaki daralmalar önce masum horlamalara ve zaman içinde uykuda solunum durmalarına kadar gidebilir. İnsan uyurken solunumu durduğunda veya çeşitli nedenlerle solunum işlemini yapamadığında hemen uyanır. İnsanı uyandıran nefes alamama hissi, nefes darlığı veya boğulma hissi gibi tanımlanan durumlar bazı hastalıklarla ilişkilidir. Bu durumların bazen bir kaçı aynı kişide bir arada olabilir.

Astım, KOAH, solunum yolu infeksiyonları, reflü, kalp yetmezliği, panik hastalığı, akciğer sertleşmesi ve uyku-apne sendromu bu hastalıkların başlıcalarıdır. Siz de eğer nefes darlığı ile uykudan uyanıyorsanız, sebebini araştırmak için bir Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurmanız en uygun yoldur.