KOAH hastalarının takibi nasıl olmalıdır?

toraks.org.tr /

 KOAH teşhisi koymak önemli olduğu kadar, hastalığın doğru şekilde takibinin yapılması da çok önemlidir.

Sigara alışkanlığı olmayan bir kişinin akciğer kapasitesi 20 yaşından sonra her yıl 15-20 mililitre azalırken, sigara içen kişilerde ise 80 mililitreye kadar çıkar. Sigara kullanan kişiler, sigarayı bıraktıklarında bu miktar, sigara içmeyen insanların seviyesine iner. Bu sebeple KOAH teşhisi konulan hastaların ilk yapmaları gereken sigarayı bırakmak, hatta sigara içilen yerlerden bile uzak durmaktır. Ancak sadece sigara değil, hava kirliliğinin de sigara kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekir.

Ayrıca KOAH hastasının solunum kapasitesinin yıllık değişimini takip edebilmek için önce 3, sonra 6 ayda bir solunum fonksiyon testleri yapılmalıdır. Bu nedenle hastanın mutlaka belli aralıklarla Göğüs Hastalıkları uzmanı tarafından takibi gerekir.

Hastanın, atak geçirmemesi için pnömoni aşısı ve yıllık grip aşısını yaptırmayı ihmal etmemesi gerekir. Atak geçirdiğinde ise, en kısa sürede kendisini takip eden Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Atağın sebebi infeksiyonsa kısa sürede uygun antibiyotiğin başlanması gerekir. Ancak KOAH hastalarının atak geçirmesine sebep olabilecek pek çok başka durum da söz konusudur. Bunu uygun incelemelerle hekim ayırd edecektir.

KOAH hastalarında kullanılan nefes açıcı ilaçlar hastanın şikayetlerini azaltmaya yöneliktir, hastalığın ilerlemesini durdurma veya tamamen ortadan kaldırılmaya bir katkıları yoktur. Bu sebeple bu ilaçların gereksiz kullanımından kaçınmak gerekir. Göğüs Hastalıkları uzmanı tarafından verilen bu tür ilaçların ayrıca doğru kullanıldığından emin olunmalıdır. Hekime muayeneye giden hastanın bu ilaçlarını mutlaka yanında götürmesi ve doğru kullanıp kullanmadığının hekim tarafından kontrol edilmesi uygun olur.