KOAH hastası neden atak geçirir?

toraks.org.tr /

 KOAH, çok büyük olasılıkla sigara alışkanlığı olan kişilerde meydana gelen bir hastalıktır. Hastalarda giderek artan ilerleyici bir nefes darlığı şikayeti vardır. Zaman zaman hastanın şikayetleri hastaneye yatmayı, hatta yoğun bakımda tedavi görmeyi gerektirecek kadar artabilir. KOAH hastasının böyle atak geçirmesinin en önemli sebebi solunum yolu infeksiyonlarıdır. Bu ataklara çoğunlukla göğüs hastalıkları uzmanının tahmin edebildiği 3 çeşit bakteri sebep olur. Göğüs hastalıkları hekimi bu bakterileri hesaba katarak antibiyotik tedavisi düzenleyecektir.

Ancak KOAH hastalarında tek atak sebebi infeksiyonlar değildir. Akciğer damar tıkanıklığı diye halk dilinde söyleyebileceğimiz "pulmoner emboli" önemli ve bazen ölüme bile sebep olabilen bir atak nedenidir. KOAH hastaları nefes darlığından dolayı az hareket ettiklerinden, akciğer damar tıkanıklığı riski fazladır. 

KOAH hastalarının akciğerinde amfizemli alanlar ve bazen hava kistleri mevcuttur. Bu alanlardan akciğer zarına hava kaçağı olabilir (pnömotoraks). Hava kaçağının miktarına göre, ilerleyici olup olmamasına göre hastada ciddi bir nefes darlığı atağı meydana gelir.

KOAH hastalığının yanında kalp yetmezliği veya kalpte düzensizlik olması durumu da hastada atak gelişmesine yol açabilir. Uzun süreli bir atak söz konusu ise akciğer kanseri gelişimi de düşünülmelidir.

İyi beslenmeme, bu sebeple hastanın bazı önemli besin maddelerini alamaması ve kas güçsüzlüğü oluşması da solunum sıkıntısının artmasının nedenlerinden biridir.

Sonuç olarak KOAH hastalarında atak gelişmesi ciddi bir durumdur. Hasta ne kadar sık atak geçiriyorsa hastalığın ilerlemesi ve ölüm riski o kadar fazladır. Bu atakların sebebinin bir an önce saptanıp tedavi edilmesi gereklidir. Bu amaçla hastanın atak durumunda Göğüs Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir.