En az kalp damarlarımız kadar önemli olan "AKCİĞER DAMARLARI" ve hastalıkları!

toraks.org.tr /

Hangi şikayetlerde AKCİĞER DAMAR TIKANIKLIĞI düşünülmeli?

En önemli belirtiler; ani başlayan nefes darlığı, sık soluk alma, göğüs ağrısı, çarpıntı ve kan tükürme  şikayetidir.

Göğüs ağrısı hastanın nefes almasını engeller ve bıçak saplanır tarzdadır. Öksürük nadir de olsa görülür. Yine, bacakta ağrı, şişlik ve ısı artışı olabilir. Bazı hastalarda ani bayılmalar gelişebilir. Bununla birlikte hastanın hiçbir şikayeti de olmayabilir. Bazen de hastada daha tanı konulamadan ani ölümlere yol açabilir. 

Bu hastalıkta akciğer damarının ani tıkanmasına bağlı vücuda taşınan oksijen miktarı azalır, akciğerin o damar ile beslenen alanında kanlanma bozukluğu meydana gelir. Kalbin akciğere kan pompalayamamasına bağlı tansiyon düşüklüğü ve kalpte yüklenme, akciğer damarlarında tansiyon artışı oluşur.

Hastalığın ciddiyeti tıkanan damarların çokluğuna ve büyüklüğüne bağlıdır. Ani ölümler meydana gelebilir. Ama olguların büyük çoğunluğunda tedavi edilebilen daha küçük tıkanmalar söz konusudur.

peki AKCİĞER DAMARLARI İLTİHAPLANABİLİR mi?

Akciğer damar iltihabı nadir görülen hastalıklar arasında yer alır. Akciğer damarlarının iltihaplanmasına, başka organları da etkileyebilen bir çok durum yol açabilir. Hastalık erken tanı konmadığı durumlarda hayatı tehdit edebilir ya da organ hasarına yol açabilir. Bu nedenle mümkün olabildiğince erken tanı konması hayati öneme sahiptir.

Akciğer damarlarının iltihaplanmasına yol açabilecek hastalıklar arasında romatizmal hastalıklar, infeksiyon hastalıkları, sarkoidoz, alerjik reaksiyonlar, alerjik zatürre ve lenf sistemini tutan kanserler (lenfoma) yer alır. Ayrıca kendine has özellikleri bulunan özel isimlerle anılan (Wegener granülamatozu, Behçet Hastalığı, Churg-Strauss Sendromu, Takayasu arteriti gibi) bazı hastalıklar da vücudun diğer önemli organlarını etkilediği gibi akciğer damarlarında da iltihaplanma yapabilir.

Akciğer damar iltihaplarının neden oluştuğu konusu tam olarak aydınlanmamıştır. Ancak hastalık oluşmasında çevrenin, kalıtsal yatkınlığın ve bağışıklık sisteminin karma bir rolünün olduğu bilinmektedir. Hastalık çoğu durumda vücudun bağışıklık sistem hücrelerinin kendi doku ve organların karşı saldırıya geçmesi ile başlamaktadır.