TÜRK TORAKS DERNEĞİ GÜZ SEMPOZYUMU: HAVA KİRLİLİĞİ ve AKCİĞER SAĞLIĞI SEMPOZYUMU yapıldı!

toraks.org.tr /

Türk Toraks Derneği tarafından 18-19 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da, "Nefesimiz tükenmeden !" sloganıyla “TÜRK TORAKS DERNEĞİ GÜZ SEMPOZYUMU: HAVA KİRLİLİĞİ ve AKCİĞER SAĞLIĞI SEMPOZYUMU" gerçekleştirildi.

Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Solunum Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, yerel yönetim temsilciliklerinden yetkililerin de katıldığı, konuşmalar yaptığı, karşılıklı olarak Türkiye’de ne yapıyoruz/yapacağızı tartıştıkları sempozyuma ilgi çok yüksekti. Bisikletliler Derneği Maçka Parkından Şişli'deki sempozyum yerine konuya dikkat çekmek için bisikletleri ve maskeleri ile gelerek katıldı. Düzenlenen basın toplantısı sonrası tüm ulusal medyada, hava kirliliği ve sempozyumda sunulan verilere geniş yer verildi.

Türkiye’nin her yerinde önemli boyutta hava kirliliği var ne yazık ki, örnekler Erzurum’dan Keşan’a kadar. İnsan için sigara neyse, ülkeler için de fosil yakıtlar aynı. KOAH'ı nefes açıcı ilaçlar tedavi etmez, hangisi daha iyi diye uğraşmayın, KOAH, temiz hava ile düzelir. Astımınızın kontrol altında olmasını mı istiyorsunuz, yöneticilerin havanızı temizlemesini isteyin. Astım, temiz hava ile düzelir zira. Aksi halde hastalar acile başvurur‪, yapılan tüm çalışmalar bunu göstermiştir. ‪

Türkiye'nin havası en kirli ili hangisi? Pekiyi İstanbul'un en kirli ilçesi hangisi? Ya Ankara'nın, İzmir'in? Ciğerlerinize ne kadar zehirli toz çekiyorsunuz biliyor musunuz? Yaşadığınız yerin havasını cep telefonundan izlemek istemez misiniz? Yine işte bunun için de android telefonlara ücretsiz yüklenebilen aplikasyon hakkında bilgiler aktarıldı sempozyumda, siz de bu teknolojiden telefonlarınıza yükleyerek yararlanabilirsiniz.

 

Sonuç olarak; geçen yıl sadece Rize'de nefes aldık, Türkiye'nin 79 ilinde boğulduk. Farkındalığı arttırmak ve bu gidişe dur demek amacı ile, toplum sağlığını korumayı felsefe edinmiş olan Türk Toraks Derneği'nce düzenlenen sempozyumdan fotoğrafları ve basın yansımalarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Siz de lütfen bu konuda sesinizi duyurun, konuya kayıtsız kalmayın, çocuklarınıza nefes alınabilir bir dünya bırakmak için ellerinizden geleni yapmaya devam edin.