Alternatif tedavilerin bazıları umut tacirliğidir

toraks.org.tr /

Hastalıkların bazıları zamanla kendiliğinden düzelebilir. Bağışıklık ve tamir sistemi bir çok anormal durum ve hastalığı durdurabilir ve/ve ya düzeltebilir. Ne her kanser olan, ne de her tüberküloz (verem) olan hemen ölür diye bir kaide yoktur. Günümüzde artık bir çok hastalığın tıbbi tedavisi vardır ve genel durumu iyi olan birçok insan, hastalığı tam düzeltilemese bile onunla birlikte yaşamaktadır. Örneğin astım, KOAH, diyabet ve bazı kanserler bu gruptandır. Hastalar ilaçlarını hastalıkları devam ettiği sürece, gerektiğinde ömür boyu alabilir. 

Kilonuzun normal sınırlarda olması, spor yapmanız ve ya hareketli olmanız, güneş olan her gün güneş almanız, stresleriniz ile bir şekilde başedebilmenizi öğrenmeniz halinde, bağışıklık sisteminiz en iyi noktada çalışacaktır. Bunun için hiçbir şekilde ek gıda veya ilaç takviyesine gerek yoktur. Hastalığınız ne olursa olsun esasen doktorunuzun verdiği tedaviyi uygulayınız. Her şeyin giderek bir ticaret haline geldiği günümüzde, gazete ve televizyonlardan, internetten her duyduğunuza inanmayınız. Buralarda da size yanlış bilgi ve ümit veren bir çok kişi olabilir, hatta bunların içinde ne yazık ki akademik titre sahip kişiler ve doktor olanlar da bulunabilir. 

Hayatta mucize gibi olaylar olabilir elbette ama çok enderdir. Mucize olarak tanıtılan tedavi yöntemlerinin çoğuna ihtiyatla yaklaşınız. Ne yazık ki sizi istismar edebilecek kişileri şikayet ettiğinizde ülkemizde  genellikle pek bir sonuca ulaşılamıyor, belki hatta zaman zaman bu kişilere dokunulamıyor da, bu nedenle sizler her sunulan habere hemen itibar etmeyip, esas doğru bilgiyi, tarafsız, çıkarsız mercilerden edinmeye çalışınız.  Sağlıklı günler dileğimizle.