Bronkoskopiden çekinmeye gerek yok

toraks.org.tr /

Bronkoskopi, bronşlarınızın içini görmek için yapılan bir işlemdir. Tıpkı midenin içini görmek için yapılan endoskopi gibidir.

İşlem öncesinde öksürük ve öğürmeyi engellemek için boğazınız buhar yoluyla ve püskürtme yoluyla verilen bir ilaçla uyuşturulur. Ayrıca yine işlem sırasında damardan verilen bir ilaçla hafif uyku hali oluşur ve yapılan işlemi ve sonrasını hatırlamazsınız.

Bu ön hazırlıklar yapılıp boğazınız uyuştuktan sonra ucunda ışık olan ince bir tüp (bronkoskop) ağız veya burundan geçirilerek nefes borunuza ve oradan da akciğerlerinize ulaşılır. Bu tüp yani bronkoskop içinden geçirilen özel bir takım aletlerle akciğerlerinizde parça veya yıkama sıvısı alınıp işleme son verilir.

Yapılan işlem sırasında kalp atımlarınız, oksijen değerleriniz ve tansiyonunuz bir ekrandan takip edilir. İşlem sırasında nefesinizin daralmaması için eğer astım gibi bir hastalığınız varsa işlemden önce nefes açıcı ilaçlar buhar yoluyla verilir ve damar yoluyla kortizon yapılabilir.

Bronkoskopi sırasında kanama gibi bazı küçük yan etkiler görülebilir ancak bunlar neredeyse hiçbir zaman hayati tehlike oluşturmazlar.