İnsan organlarıyla başka bedenlerde de yaşayabilir. Organ bağışı can kurtarır!

toraks.org.tr /

İki güzel insan. Biri umut dolu genç bir kız. Doktor olmak en büyük arzularından biri.

Adı Kübra Nur Coşkun. Diğeri genç, çalışkan doktor, kendini mesleğine adamışbir kardiyoloji uzmanı. Adı Muhiddin Demirel. Kübra, Hatay’da balkondan düşerekgeçirdiği elim kaza sonucu ağır yaralanarak, Dr. Muhiddin de Ankara’da yakalandığı ağır zatürre nedeni ile ciddi akciğer hasarı gelişerek yoğun bakımakaldırılıyor, başka şehirlerde, benzer zamanlarda.

Ne acı ki, Kübra yaşama tutunma savaşını kaybediyor ve beyin ölümü tanısı konuyor. Solunum cihazlarına bağlı yaşatılmaya çalışılan Muhiddin doktorun ise tek kurtuluş yolu akciğer nakli. Ve işte bu iki kocaman yürekli insanın kader yolları bu noktada kesişiyor. Kübra’nın ailesinin organlarını bağışlama kararı sonucu, Dr. Muhiddin’e akciğer nakli yapılıyor.

Evet, Kübra çok istediği doktorluk mesleğini yapamadan bu dünyadan göçtü belki ne yazık ki, hepimizi hüzne boğdu, ama hastalara şifa dağıtmaya çalışan bir doktorun nefesi olarak insanlara yardımcı olacak artık ve de aslında hep yaşamaya devam edecek.

Kübra’ya Allah’tan bol rahmet, kederli ailesine ve sevdiklerine çokça sabır, meslekdaşımız Dr Muhiddin’e acil şifalar diliyoruz. Kübra’nın ailesine de, bu onurlu ve örnek davranışları vesilesi ile hem Türk Toraks Derneği hem de ülkedeki tüm vatandaşlarımız adına teşekkür ediyoruz.

Bu konuda lütfen duyarlı olalım, ölümden sonra organlarımız sadece toprak olmasın, birilerine can versin. Beyin ölümü kararının bir çok hekimden kurulu ekip tarafından alındığını ve beyin ölümü tanısı konulanlarda mutlak surette çok kısa süre içerisinde ölüm gerçekleştiğini, bu yüzden akıllarda soru işaretleri kalmaması gerektiğinin de tekrar altını çizelim. Unutmayalım ki, bir gün hepimiz organ bağışı bekleyenler arasında olabiliriz.