Akciğerleri temizlemek mümkün mü?

toraks.org.tr /

Değerli  hastalarımız,

Son zamanlarda çeşitli basın yayın kuruluşlarında akciğerleri temizlemek amacıyla kullanılan çeşitli ürünleri reklamları yapılmaktadır.
 
'Akciğerlerinizi % 95 temizleyebileceğini iddia ederek, sigaranın zararlı etkilerini tamamen ortadan  kaldırdığını,  sigara içmeye  devam etseniz  bile  akciğerlerinizi 1-2  ay içerisinde sanki hiç sigara içilmemiş hale getireceğini ve  yenileyeceğini' belirterek halk sağlığını istismar edip haksız  kazanç sağlamaya yönelik görsel, yazılı, sosyal medyada çıkan haber ve reklamlara itibar etmeyiniz. 
 
Sigaranın akciğerinizde oluşturduğu zararlı etkilerinin giderilmesi için tek yol sigara ve tütün ürünlerini bırakmaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra saatler içinde karbonmonoksit seviyeniz normale döner, kalp atışı hızınız ve tansiyonunuz normalleşmeye başlar, haftalar içinde akciğer fonksiyonlarınız düzelmeye ve aylar içinde sigaraya bağlı öksürük, nefes darlığı azalmaya devam eder, yıllar içinde de  kalp hastalığı , akciğer kanseri gibi daha birçok sigara nedeniyle oluşan hastalık riski azalır.
 
Tıbbi araştırmalarla etkinliği kanıtlanmış, etkisi ve yan etkileri bilinen, Dünya Sağlık Örgütü, Sağlık Bakanlığı, dünya ve  Türkiye'de bulunan  göğüs hastalıkları uzmanlık derneklerince önerilen sigara bırakma yardımı tedavisi için en yakın sağlık kuruluşundaki sigara bırakma yardımı merkezlerine başvurmanızı öneririz.
 
Sağlık en temel insan haklarındandır. Hakkınıza sahip çıkınız, sorgulayınız ve bu hakkınızı istismar ederek kazanç sağlamaya çalışanlara izin vermeyiniz.
 
Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu