Kortizon korkutucu bir ilaç mıdır?

toraks.org.tr /

Astım-KOAH hastalarında genellikle atak dönemlerinde, bir-iki hafta süreyle verilen tablet kortizon tedavisi, hayat kurtarıcıdır. Astımlılara reçete edilme sıklığı %10-15 dolaylarındadır. Kortizon aslında hepimizin vücudunda olan bir hormondur. Ancak bunun yetmediği durumlarda, dışarıdan takviye edilmesi gerekir (aynen diabet hastalarındaki insülin tedavisi gibi).

Kortizon tedavisi bazen tablet şeklinde ömür boyu veya aylar boyu sürebilir. Bu tür uzun dönem kullanımında dikkat edilmez ise, ciddi yan etkiler görülebilir. Dikkat edilmesi gereken bu yan etkiler; kemik erimesi, hipertansiyon, diabet, katarakt, göz tansiyonu, deride incelme, kolay morarma ve adalelerde zayıflık şeklinde olabilir. Daha az görülen yan etkiler ise; duygu durum değişikliği, uyku bozukluğu, bulantı, kusma, huzursuzluk hissi, azalmış ya da artmış iştah, kilo alımı ya da verimi, karında şişlik ve barsak hareketlerinin olumlu-olumsuz etkilenmesidir. Yıllar boyu kortizon kullanıp da, bu yan etkilerin görülmediği kişiler olduğu gibi, kortizon kullanmadan bu durumların görülebildiği de bir çok kişi vardır. Göğüs hastalıkları hekiminiz hastalığınızın tedavi edilmemesi durumunda meydana getireceği zararlarla, başlanacak kortizon tedavisinin olası yan etkilerini tartarak gerekirse size kortizon tedavisi önerecektir.

Bu yan etkilerin bazıları tıbbi açıdan çok önemli olmasa da, kişilerin yaşam kalitesi, geçici olarak epeyce bozulabilir. Yan etkilerin çoğunun üç aydan uzun süren kullanımlarda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bir ya da iki haftalık kısa tedavi kürlerinin önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bazı kişiler iştah artışı ve kilo aldıklarını söylüyorsa da, bu durum araştırmalarda net olarak gösterilememiştir.

Türk Toraks Derneği