Oksijen tedavisinin riskleri

toraks.org.tr /

Oksijen renksiz, tatsız kokusuz bir gazdır ve yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Oksijen tedavisi, hastaya oda havasında bulunan oksijen miktardan daha yüksek konsantrasyonda oksijen uygulanması olarak tanımlanabilir. Solunum yetmezliğine neden olan ileri evre pek çok akciğer hastalığında, hastanın evde oksijen tedavisi kullanımı gerekebilir. Bu durumda, Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği usul ve standartlar doğrultusunda hastalara rapor çıkartılarak eve oksijen sistemleri verilebilir.

Her tedavinin olduğu gibi oksijen tedavisinin de riskleri ve istenmeyen etkileri mevcuttur. Oksijen tedavisinde en önemli risk, oksijen cihazlarının taşınması, doldurulması ve kullanılması ile ilgili kazalar ve yangınlardır. Oksijen yanıcı ve patlayıcı bir madde olduğundan, oksijen kaynağı, ısı veren sistemlerden uzak bir yere yerleştirilmelidir ve oksijen tedavisi alan hasta kesinlikle sigara içmemelidir. Yüksek konsantrasyonda oksijene maruziyetin potansiyel yan etkileri, normal fizyolojik fonksiyonlarda değişiklikler, oksijene bağlı doku hasarı/oksijen toksisitesi ve karbondioksit birikimidir. Karbondioksit birikimi çoğunlukla yüksek düzeyde oksijen kullanımları sonucu görülür ve hastalarda genellikle uykuya eğilim ile kendini gösterir.

Uzun süreli oksijen tedavisinin, doğru hastada kullanımının ise, yaşam süresi ve yaşam kalitesi üzerine son derece olumlu etkileri mevcuttur ancak bu tedaviyi kullanan kişilerin, tedavinin doğru kullanımı ve riskler konusunda doğru bilgiye sahibi olabilmeleri için mutlaka düzenli bir Göğüs Hastalıkları Uzmanının takibinde olmaları önerilir.

Türk Toraks Derneği Solunum Yetmezliği ve Yoğun Bakım ÇG