Rehabilitasyon sadece "Fizik Tedavi" değildir: Akciğer rehabilitasyonu

toraks.org.tr /

Rehabilitasyon çok  geniş kapsamlı bir terim olup, sözcük anlamı kaybedilen fonksiyonların yeniden kazandırılmasıdır.  Pulmoner yani akciğer rehabilitasyonu ise uzun süreli solunum hastalığı olanlar için uygulanan bir programdır. Uzun süreli akciğer, solunum probleminiz olduğunda, nefes darlığı hissetmeksizin hareket etmeniz veya normal günlük aktivitelerinizi yapmanız güçleşir. Çok kolay yorulduğunuzu ve sıklıkla tükendiğinizi hissedersiniz.Akciğer rehabilitasyonu nefes darlığınızla başa çıkabilmeyi, aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Nefessizlik hissi çok korkutucu olabilir; bu da nefes darlığının kötüleşmesine neden olabilir. Bunu önlemek için birçok kişi daha az hareket eder. Oysa bu çözüm değildir. Hareketliliğin kısıtlanması sizi güçsüz, yorgun ve daha fazla nefes darlığı ile karşı karşıya bırakır. Pulmoner rehabilitasyon bu kısır döngünün kırılmasında size yardımcı olacaktır.

Akciğer rehabilitasyonu programında kişiye özel egzersiz programı.akciğer sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgili hasta ve aile eğitimleri, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, beslenme danışmanlığı ve tedavileri yer alır.

Akciğer rehabilitasyonunun faydalı olduğu kanıtlanmış akciğer hastalıkları:

1-KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)

2- Sarkoidoz ve idiopatik pulmoner fibrozis gibi interstisyel akciğer hastalıkları.

3- Bronşektazi

4-Astım

5-Kistik fibrozis

6-Akciğer kanseri ameliyatlarının öncesinde (KOAH’ı olan hastaların ameliyata hazırlanmasında)

7-Akciğer nakil ameliyatına hazırlanan hastalarda

8-Solunum kaslarınızı etkileyen göğüs duvarı ve kas hastalıkları

9-Obezite ile ilişkili solunum problemleri olarak sayılabilir.

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmaları önerilir.

Türk Toraks Derneği