Uğurlar olsun adam gibi adam..

toraks.org.tr /

Tütün endüstrisinin ürünü sigara, akciğer kanseri nedeni ile toplumumuzun kıymetli insanlarını aramızdan erken alıyor. Bunların sonuncusu, Yeşilçam'ın efsanevi aktörlerinden, her izlediğimizde bizi geçmişe, çocukluğumuza, gençliğimize götüren, "adam gibi adam", sevgili Tarık Akan oldu.

Akciğer kanseri nedeniyle kaybettiğimiz sanatçılarımızdan Berkant, Esmeray, Kazım Koyuncu bir solukta anımsadıklarımız. Ama erken teşhis ile bu hastalığı yenenler de var; Aydın Boysan, akciğer ameliyatı ile yıllar önce kurtuldu, sigarayı bıraktı, yazarlığa başladı, halen 95 yaşında ve halen kitap yazıyor. 2013'de kaybettiğimiz Şu Çılgın Türkler'in yazarı rahmetli Turgut Özakman da erken teşhis ile ameliyat olup, ülkemizin en çok okunan kitaplarını yazdı, kendisini kalp yetmezliğinden kaybettik. En son bu hastalığı yenen ünlü isim Kadir İnanır oldu.
 
Tarık Akan'ın şahsında gündeme gelmesi nedeniyle tüm hastalarımıza sağlık, şifa diler, tüm sigara içenlerin bir kez daha düşünüp sigarayı bırakmalarını içtenlikle arzularız. Siz sigarayı bırakın, gerisini bize bırakın.
 
Türk Toraks Derneği