Fosil Yakıtlara Karşı! Temiz Hava Hakkından Yana Türk Toraks Derneği

toraks.org.tr /

Değerli Üyelerimiz,

Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif, 4 Mayıs’tan itibaren aralarında Almanya, ABD, Yeni Zellanda, Endonezya, Güney Afrika’nın da bulunduğu 12 ülkede yaptıkları ‘Kömürden kurtul’ protestoları  düzenlendi. Türkiye’de 15 Mayıs  2016’da   aralarında   Türk Toraks Derneği, Türk Tabipleri Birliği, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Çevre İçin Hekimler Derneği ve diğer hekim örgütlerinin yanı sıra, yerel ve uluslararası çevre örgütlerinin de bulunduğu toplamda 80’in üzerinde örgüt fosil yakıtlarına “DUR” dedi.

FOÇA'da...

Foça Ilıpınar Bölgesi’nde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, 2.5 kilometre uzaklıktaki cüruf sahasına kadar yürüdü.

Yaklaşık 1 saat süren yürüyüşte protestocular, ‘Kömürden kurtul’ diye bağırdı. Türkiye’nin Paris Anlaşması’yla, iklim değişikliğinde en ciddi tehlike olan fosil yakıtların sınırlandırılmasını taahhüt ettiğini söyleyen katılımcılar, buna rağmen ülkede 80  yeni kömürlü termik santralin yapılmasının planlandığını, bunlardan 4’ünün Aliağa’da kurulacağını vurguladı.

Alanda okunan basın ortak basın bildirisinde , “Aliağa ağır sanayi bölgesi, 4 milyon insanın yaşadığı İzmir’in dibinde, halen 1’i kömürlü 4 santral var. Yüzlerce sanayi tesisi, petro kimya tesisi var. Bu tesislerin yarattığı yıkım yetmiyormuş gibi dört yeni termik santral daha yapılmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz. Kömürden kurtulacağız. Karar vericiler, bölgeyi gözden çıkarmak istiyor olabilir. Biz, burada yaşıyoruz, bu serin suları, balıkları, foklarıyla birlikte tüm hayvanları, zeytini, bağlarıyla birlikte tüm tarımı, ormanları, toprakları savunacağız. Tüm doğal ve kültür varlıklarımızı koruyacağız, yaşam alanlarımızın zehirlenmesine izin vermeyeceğiz” denildi.

İskenderun... Sarıseki'de...

Türkiye genelinde bulunan 80 termik santral projesinden 22’sinin yer aldığı Doğu Akdeniz’de de Doğu Akdeniz Çevre Derneklerinin çağrısı ile ekoloji örgütleri ve yaşam alanı savunucuları, fosil yakıt tüketimine ve termik santrallere hayır demek için Hatay İskenderun Sarıseki’de eylem yaptı. Türk Toraks Derneği Çukurova Şubesi' de eyleme katılarak destek verdi.

Toraks Derneği Hava Kirliliği Görev Grubu da “Temiz Hava Solumak İnsan Hakkıdır” diyerek eylemlere destek verdi. Temiz hava solumanın temel bir hak olduğunu düşünen Türk Toraks Derneği, ülkemizde toplum sağlığına halen önemli bir tehdit oluşturan kömürlü termik santrallere ek olarak 80 yenisinin eklenecek olmasının yaratacağı hastalık ve ölümlerden kaygı duymaktadır.  

Fosil yakıtlar ile sürdürülebilir bir gelecek hayal etmek imkansız. 

Sağlıklı bir gelecek için, fosil yakıtların çıkartılması ve kullanılmasına son verilmesi gerekmektedir. 

Türk Toraks Derneği, var olan ve yapılması planlanan kömürlü termik santrallerin toplum sağlına tehdit oluşturduğunu düşünmekte ve tüm yetkilileri uyarmaktadır. 

Türk Toraks Derneği

Hava Kirliliği Görev Grubu