Sizde uykusuzluk var mı?

toraks.org.tr /

Uygun ortam ve olanak olmasına karşın uykunun başlaması, süresi, yoğunluğu ve kalitesi ile ilgili zorluk olması durumuna uykusuzluk (insomni) adı verilir.

 

Yetişkin nüfusun 1/3-1/2 kadarında yaşamın bir döneminde uykusuzluk sorunu görülebilir. Uykusuzluk çeken kişi, uykunun süresinden veya kalitesinden yakınır. Yeteri kadar uyuyamama sorunu en sık uykuya dalma güçlüğü şeklinde karşımıza çıkar. Yatağa yatıp ışıkları kapattıktan sonra 10 ile 30 dakika içinde uykuya dalmak gerekir. Uykusuzluk yakınması olan kişi, 30 dakika geçmesine karşın uyuyamaz ve bu durumda erken kalkma, yorgun uyanma, gündüz uykulu olma gibi gündüz yakınmaları ortaya çıkar ve yaşam kalitesi bozulur.

 

Uykusuzluk sorunu haftada en az üç kez gözleniyor ve üç aydır bulunuyorsa kronik uykusuzluktan söz edilir ve yetişkinlerin yaklaşık %10’unda bulunur. Bazı kişilerde ise uykuya dalmada hiçbir sorun yokken gece sık uyanma ve 30 dakikadan uzun süre geçmesine karşın yeniden uykuya dalamama şeklinde uykusuzluk söz konusudur. Diğer bir deyişle, uykuyu sürdürmede sorun yaşanır ve özellikle gecenin ikinci yarısında sıktır.

 

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu