Olur olmaz yerde uyukluyorsa, NARKOLEPSİ olabilir

toraks.org.tr /

Narkolepsi hastalığı tüm uyku bozukluklarının içinde çok sık görülmese de, hastaların olur olmaz yerde çok hızlı bir şekilde uykuya dalmaları, otobüste inecekleri durağı kaçırmaları, iş yaparken aniden oldukları yerde, masada vs uyuya kalmaları bu hastalığı akıla getirmelidir. Narkolepsi hastalığı olanların bazılarında "katapleksi" denilen durumda gözlenebilmektedir. Aşırı heyecan, üzüntü, gülme, korkma gibi emosyonel durumlarda bir anda tüm çizgili kasların gevşeyip ani kas kaybı olma halidir. Bu durum hasıl olduğunda kişiler genellikle oldukları yerde yığılıp kalırlar. Önceleri bu durum dalga geçmeye neden olsa da, durumun ciddiyeti oldukça vahimdir. Bu hastaların tedavi alsalar dahi araç sürmeleri kesinlikle yasaktır.

Narkolepsi tanısı uyku testi dediğimiz tüm gece uygulanan "polisomnografi" ve ertesi gün yine kayıtların devam ettiği, 2 şer saatlik periyotlarda yaklaşık 20 dakikalık uyku kayıtlarının alındığı "çoklu uyku latans testi" ile konulur. Bu testlerde kişi uykuya geçer geçmez çok hızlı bir şekilde (ilk 10 dakika içinde) REM evresine giriyorsa, test pozitif demektir. Bu durum gün içi yapılan 5 kayıdın 2 sinde oldu ise hastalık var demektir.

Narkolepsinin tedavisi şimdilik ilaçladır. Kişinin gün içinde uyku ataklarını önleyen ve uyanık kalmasını sağlayan "modafinil" etken maddeli ilaçlar şimdilik en etkili olan gruptur.

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu