Morarmaya sebep olan hastalıklar

toraks.org.tr /

Genellikle akciğer ve kalp hastalıklarına bağlı oluşur. Morarma tüm vücutta görülebilen her yerdedir. Bunun dışındaki bazı durumlar şunlardır:

Merkezi Sinir Sistemine ait olan nedenler: Kafaiçi kanamaları, beyinin oksijensiz kalması, uyuşturucu maddelerin yüksek dozda kullanımı gibi nedenlerdir. Uyuşturucular, insanın nefes alma mekanizması ve düzenini bozarlar ve yavaşlatırlar.

Solunum sistemine ait olan nedenler: Ani iltihabi her tür hastalıkta(zatürre, bronşit, ve bronşiolit), astım ve KOAH atağı, akciğer damarlarının emboli ile tıkanması, akciğerin patlaması (pnömotoraks) veya akciğer içi kanamalar gibi nedenlerdir.

Kalp ve damar sistemine ait nedenler: Doğuştan kalbin kendisi ve kalpten çıkan damarların anormalliğine bağlı hastalıklarda, kalp kapağı hastalıklarında, infarktüste ve kalp yetmezliğinde.

Bazı kan hastalıklarında: Kırmızı kan hücrelerinin aşırı çoğalması gibi durumlarda (ki bu çoğu zaman yine akciğer-kalp hastalıklarına bağlıdır) ve methemoglobinemi denilen bir durumda.

Ayrıca; yüksek rakımda yaşamak veya aniden yüksek rakıma çıkma gibi durumlarda, aniden aşırı soğuğa maruz kalmada morarma ortaya çıkabilir. Çok nadiren doğuştan da olabilir. Sorun sadece kanın oksijenlenmesinde ise, solunan havanın oksijeni yükseltilerek durum çözülebilir.