Ellerde ve yüzde morarma

toraks.org.tr /

İnsanların derilerinin içi ve altındaki damarlarda dolaşan kanın oksijenlenmesi normal düzeyde olduğunda, yüzümüz ve el-ayaklarımız, gövdemiz pembeye yakın görünümde olur. Tabii ki, esmer, uzakdoğulu ve siyahilerin de kendilerine özgü normal bir renkleri vardır. Ancak, bu damarlarda dolaşan kanın oksijen içeriği azaldığında, deri ve mukozalarımız (yani dudaklar, gözkapağı içi, dil, ağız içi vs) morarır. Tıp dilinde bu duruma siyanoz denir. Çok önemli ve hayati bir bulgudur.

Bu görüntü, sadece derinin değil bütün organlara daha az oksijen gittiği anlamına gelir. Bu azalma derinleştikçe, insanın yaşamı giderek zorlaşır, çeşitli yaşamsal ek sorunlar gündeme gelir. Siyanoz aniden gelişebildiği gibi, zaman içinde tedricen yavaş yavaş sinsi bir şekilde de yerleşebilir. Ani gelişen siyanoz, boğulmalar veya çeşitli nedenlerle nefes alamama gibi durumlarda ortaya çıkar.

Morarma normal bir durum değildir, hayatın tehdit altında olduğunun göstergesidir. Organlarımız için oksijen çok önemlidir, en kısa sürede kandaki oranı normale gelmelidir. Günümüzde artık bir çok kişi, evde ve yaşamlarında oksijen desteği almaktadır. 

Türk Toraks Derneği