Her "fıs fıs" aynı değil

toraks.org.tr /

Halk arasında "fıs fıs" diye adlandırılan, nefes yoluyla kullanılan inhaler ilaçların pek çok çeşidi mevcuttur. Bu tür ilaçların bazıları üzerine basılarak çalışır ve içerisindeki taşıyıcı gazla birlikte bulunan ilaç, nefes alırken akciğerlere çekilir. Diğer bir grupta ise ilaç, kapsül içerisindedir. Kullanmadan önce kapsüller cihazın içine yerleştirilir,sonra cihazın mekanizması ile delinerek, kapsülün içindeki toz şeklinde ilaç nefesle alınır. Bunun dışında "diskus" olarak adlandırılan cihazların içinde toz şeklindeki ilaç hazır şekildedir, sadece mekanizmayı kurmak ve derin nefesle çekmek gerekir.

Nefes yoluyla kullanılan bu ilaçları, hangi cihazla aldığınızın çok önemi yoktur, bunların etkinlikleri birbirine benzer. Hasta hangisini daha rahat kullanabiliyor ve hangisine uyum sağlıyorsa onu tercih etmek gerekir.

Ancak tüm inhaler ilaçların içinde aynı tür ilaç yoktur. Bir kısmında kortizon türevi ilaçlar varken, bazılarında nefes açıcı özelliği olan ilaç bulunur. Nefes açıcı olanların kısa etkilisi ve uzun etkilisi olabilir. Bazı inhalerlerin içinde tek çeşit ilaç varken, bazılarında hem kortizon hem de nefes açıcı özelliği olan birlikte yer alabilir. 

Her ilacın olduğu gibi bu ilaçlarında muhtemel yan etkilerine dikkat etmek gerekir. Bazen hastaların elinde gittikleri farklı hekimler tarafından verilen birden çok "fıs fıs" bulunabilir. Hastaların bu ilaçları dikkatli kullanmaları, hekimlerine hangisini hangi dozda kullanacaklarını ayrıntılı şekilde sormaları gerekir. 

Son olarak bu ilaçların tekniğine uygun şekilde kullanılmazsa akciğerlere yeterince etkin dozda ulaşamayacağını, bunun için ilacı veren hekimleri tarafından mutlaka bir eğitim almaları gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

TÜRK TORAKS DERNEĞİ