Solunum fonksiyon testleri neyi ölçer?

toraks.org.tr /

Nefes darlığına yol açan pek çok hastalık söz konusudur. Bunlardan en sık görülen ve halk arasında en bilenenleri astım ile KOAH'tır. Ancak bunların dışında kronik bir bronşit türü olan bronşektazi bu iki hastalığa yakın sıklıkta görülür. Bu üç hastalıkta akciğerlere giren havanın çıkmasında sorun vardır. 

Bunun dışındaki bir grup hastalıkta ise akciğerin hava alma kapasitesi azalır. Akciğerde sertleşme ile giden bu hastalıkların en sık görülenleri sarkoidoz, idiopatik pulmoner fibroz gibi hastalıklardır. Romatizmal hastalıklar da akciğerleri etkileyip, sertleşmeye yol açarak nefes darlığı oluşturabilir.

Vücutta kasları etkileyen, nadir görülen bazı hastalıklar da nefes almamızı sağlayan kaslarda güçsüzlük yaparak nefes darlığına yol açar. Bu hastalıklara örnek olarak polimyozit, Gullian-Barre, myastenia gravis gibi hastalıklar sayılabilir.

Solunum fonksiyon testleri yaparak bu hastalıkları birbirinden ayırd etmek mümkün olabilir. Bunun dışında solunum fonksiyon testi ile hastanın nefes darlığının hafif mi, ağır mı olduğu saptanabilir. Tedavinin başında ve sonrasında yapılan solunum fonksiyon testi ile hastanın tedaviye verdiği yanıt kontrol edilebilir.

Bütün bu sebeplerle günümüzde, solunum fonksiyon testleri Göğüs Hastalıkları Uzmanlarının, akciğer grafisi ile birlikte en sık kullandığı tanı yöntemi haline gelmiştir.