İnsan soğuktan nasıl etkilenir?

toraks.org.tr /

İnsanların dünya üzerindeki nüfus dağılımlarına bakıldığında, sıcak bölgelerde yoğunlaşmanın, buna karşın kutuplara ve yükseklere doğru çıkıldıkça, bir başka deyişle soğuklara doğru gidildikçe nüfus yoğunluğunun azaldığı görülmektedir. Sadece sıcaklık değil su ve besin kaynaklarının azaldığı çöller ve Avustralya iç kesimlerinde de nüfus çok azalmaktadır. Ama en çok insan nüfusu ılıman bölgelerde yaşamaktadır.

Olaya bir de tarih ve sosyoloji penceresinden bakarsanız, örneğin Asya’da, nüfusun neredeyse %90’ının Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın sıcak kesimlerinde yığıldığı, buna karşın Asya’nın çoğunluğunda yani orta ve kuzeyinde çok az nüfus olduğu görülecektir. Günümüzde hayvanlardan geçen bir çok viral hastalıklar, bu yoğun nüfus bölgesinden çıkarak yayılmaktadır.

SOĞUK BİZLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Soğuk vücudumuzdaki tüm sistemleri yavaşlatabilir, çalışmasını bozabilir veya tahrip edebilir. Soğukla ilişkimizin belli bir dereceyi aşmaması gerekir. Nezle ya da grip olmadan, sadece ısımızı yükseltme amaçlı hapşırmaya başlarız, öksürürüz, derken titreriz. Sesimiz değişir, hemen sıcak bir köşe aramaya başlarız. Enerjiyi tasarruf etmek için kan damarlarımız büzülür, vücudumuzun uç kısımları beyazlaşır. Soğuk teması uzun sürerse, halk arasında soğuk ısırması olarak adlandırılan, el-ayaklarda uçlarda, kulaklarda ve burun ucunda donmalar ve buna bağlı yaralar açılabilir. Herkesin ısı-kontrol merkezi tam normal çalışmadığından, insanların üçte-dörtte biri soğuktan ve sıcaktan aşırı etkilenmektedir. Bunlar genellikle tiroid, kan ve bazı hormon hastaları, menopozdaki hanımların bazıları ve nonallerjik vazomotor tipte nezlesi olan kişilerdir.