Uyku Apne Sendromum var. Tedavi için ne yapmalıyım?

toraks.org.tr /

Uyku Apne Sendromu tanısı aldıysanız, öncelikle kilo vermeniz oldukça önemlidir. Obezite, Uyku Apne Sendromu ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, doktorunuza da danışarak bir diyet ve egzersiz programı almanız uygun olacaktır. Gerekirse bir Endokrinoloji uzmanına da başvurabilirsiniz. Sigara ve alkol de uyku apnesini  artırır. Bunlardan sakınmak gerekir. Uykunuzun düzenli olması da çok önemlidir. Ayrıca yan pozisyonda yatmanın da birçok hastada apneleri azalttığı gösterilmiştir. Bu hastalıkta maalesef tedavide etkili bir ilaç henüz bulunamamıştır.

Uyku apne sendromunun en etkili tedavisi PAP tedavisi dediğimiz yöntemdir. Bu yöntemde, küçük bir makina, bir hortuma bağlı maske yardımıyla hastaya pozitif basınçlı hava verir. Bu pozitif basınçlı hava, hastanın hava yolunun kapanmasını, böylece apne oluşmasını önler. Maske burnu ya da hem ağız, hem burnu kaplayacak şekilde yüze yerleştirilir. Gece uyku boyunca takılır. Apneleri önlediği gibi, horlamayı da ortadan kaldırır. Maskeler yüzde rahatsızlık oluşturmaması için genellikle yumuşak silikon maddeden yapılır. Yüzünüze en uygun maskeyi seçmeniz, uyum açısından önemlidir.

Uyku apnesi tanısı konduğunda, gece boyunca ortaya çıkan apne sayısına göre hastalığın ağırlık derecesi de belirlenir. Tedavi planlamasında hastalığın hafif, orta ya da ağır olması önemlidir. Eğer gece boyunca saatte 15’ten az apne oluyorsa hastalığınız hafif demektir. 15-30 arası orta, 30’un üzerinde ise ağır uyku apnesinden söz edilir.  Hastalığı hafif olanlarda, eğer şikayetler fazla ise, özellikle kalp hastalığı, beyin damar hastalığı da varsa PAP tedavisi önerilir.

Ağız içi araç tedavisi veya üst solunum yoluna yönelik cerrahi tedavi, uyku apne sendromunun tedavisinde diğer seçeneklerdir. Bu tedaviler için en uygun hasta grupları, basit horlaması veya hafif dereceli uyku apnesi olan olgulardır. Orta veya ağır dereceli olsalar bile PAP tedavisini tolere edemeyen veya kabul etmeyen olgularda da bu tedavi yöntemleri uygulanabilir. Amaç tam bir tedavi sağlanamasa bile hastalığın verdiği zararın en aza indirilmesidir.

 

Türk Toraks Derneği Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu