GEBELİKTE ASTIM

toraks.org.tr /

Gebelikte astımın seyri kötüleşir mi?

Gebelikte  astımın seyri değişkendir. Hastaların üçte birinde astım gebelik öncesindeki gibi seyrederken, üçte birinde iyileşir ve üçte birinde ise kötüleşebilir. Bunu önceden tahmin etmek güçtür.

Gebelikte astım nasıl takip edilmeli? 

Astımlı gebede uygun ve yeterli tedavi anne ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Normal bir gebelik, sorunsuz doğum ve sağlıklı bir bebek için yeterli ve uygun astım tedavisi gereklidir. Bu nedenle gebelik boyunca, gebenin takibini yapan kadın doğum uzmanı ile astımı takip eden hekimin işbirliği önemlidir. Gebelik boyunca ve doğum sonrası 3 aya kadar 4-6 haftalık aralıklarla astımlı gebenin astım açısından kontrolleri yapılmalıdır.

Astım ilaçları bebeğe zararlı mıdır ?

Gebelik sırasında astımın kontrol altında olması hem gebenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Bazı astımlı gebeler ilaçlarının bebeğe zarar verebileceği kaygısıyla ilaçlarını keserler. Bu doğru değildir; çünkü gebelikte güvenle kullanılabilecek astım ilaçları vardır. Bu nedenle ilaç kullanması gereken astımlı gebelerde güvenle kullanılabilecek astım ilaçları (nefes açıcılar ve solunum yolu ile alınan kortizonlu kontrol edici ilaçlar) belirlenip önerilebilir. Tedavi planının yapılabilmesi için gebe veya gebelik düşünen astımlı hastanın astımını takip eden  hekimiyle iletişime geçmesi gereklidir.