Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon

toraks.org.tr /

Pulmoner hipertansiyon; vücutta dolaşan kanı oksijenlenmek üzere kalpten akciğerlere getiren damarlarda (pulmoner arterlerde) kan basıncının artmasıdır. Pulmoner hipertansiyona yol açabilecek onlarca hastalık mevcuttur. Bunların içerisindeki bir grup olan Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon; hızlı ilerleyerek, yaşamı tehdit edebilir.

Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon Nasıl Oluşur?
Normal şartlar altında kalbin sağ tarafı (sağ atriyum ve sağ ventrikül), kirli kanı  temizlenmek (oksijenlenmek) üzere akciğerlere pulmoner arterler yoluyla gönderir.
Pulmoner hipertansiyon geliştiğinde, pulmoner arterler daralır. Daralan pulmoner arterlere kan pompalamaya çalışan zorlanmaya başlar ve kalbin sağ tarafı genişler.

Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon Sık Görülen Bir Hastalık mıdır?
Pulmoner arteriyel hipertansiyon nadir görülen bir hastalıktır. Toplumda PAH görülme sıklığı her yıl milyonda 30-50 kişidir. Her ne kadar her yaşta ortaya çıksa da, genellikle doğurganlık çağındaki kadınlarda görülür. Ortalama tanı yaşı 36 dır.

Hastalarda hangi şikayetler oluşur?
Çabuk yorulma, nefes darlığı, iş yapma gücünün azalması, göğüste sıkışma hissi, gögüs ağrısı, çarpıntı, bacaklarda şişlik ve bazen bayılma şikayetleri görülebilir
Ancak bu şikayetler pek çok hastalıkta görülebilir. Bu nedenle bütün dünyada PAH hastalarına tanı koyulması gecikmektedir. Bu da hastalığın ilerlemesine yol açar. Bu konuda tecrübeli bir Göğüs Hastalıkları Hekimi hastalığın erken tanınmasında önemli rol oynar.