Horluyormuşum, hasta mıyım?

toraks.org.tr /

Horlama nedir?
Horlama uykuda daralmış olan üst solunum yolundan, solunum esnasında havanın geçerken oluşturduğu türbülans nedeniyle üst solunum yolu dokularının titreşimi ile oluşan sestir.

Horlama bir hastalık mıdır?
Horlama bir hastalıktır. Horlamanın kendisi tek başına bir hastalık olmakla birlikte, horlama aynı zamanda uyku apne sendromunun en önemli bulgularından biridir. Horlaması olduğu halde uyku apnesi olmayan kişilerde, kalp hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalıkların görülme sıklığı daha fazladır. Yani horlama hem bir hastalık hem de önemli bir hastalığın belirtisidir.

Horlama nasıl tedavi edilir?
Horlama hastaları öncelikle, beraberinde uyku apne sendromu varlığı açısından dikkatlice araştırılmalı ve gerekiyorsa uyku testinden geçirilmelidir. Bu konuda değerlendirme için hastalar Göğüs hastalıkları Uzmanlarından yardım alabilirler. Hastada uyku apne sendromu saptanmaz ise horlama genellikle Kulak Burun Boğaz uzmanları tarafından uygulanan bazı cerrahi girişimler, radyofrekans gibi yöntemler ve diş hekimleri tarafından uygulanan ağız içi aparatlar ile tedavi edilebilirler.