Dünya Nefes Ölçüm Günü

toraks.org.tr /

KOAH ile aktif bir yaşam sürmek

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile aktif bir yaşam sürmeniz, bu durumda nefes almak çok daha fazla enerji ve efor sarf ettirdiği için, zor olabilir.

Düzenli egzersiz yapmak her bireyin formda kalmasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur ve KOAH hastası olanlar için de durum aynıdır. Eğer formda iseniz, egzersiz için daha az nefes almanız gerekir. Dolayısıyla, ne kadar formda olursanız, solunum problemlerine rağmen fiziksel aktiviteleri yapmak o kadar kolay olacaktır. Formu korumak aynı zamanda gelecekte karşılaşılabilecek diğer hastalıkları da önlemeye yardımcı olacaktır.

KOAH beni nasıl etkiler?

KOAH hastalığının en erken belirtilerinden biri, günlük yaşamdaki aktiviteleri eskiden olduğu kadar kolay yapamadığınızı keşfetmenizdir. Merdivenleri çıkarken yarı yolda durmaya ve yeniden toparlanmaya, veya yürüyüş esnasında dinlenmeye, ihtiyacınız olduğunu da fark edebilirsiniz.

Nefessiz kalma ve yorgunluk semptomları zamanla daha da kötüleşme eğilimindedir; ancak, çoğu hasta durumlarının bir hayli öngörülemez olduğu kararına varmaktadır. Bir gün nefessiz kalma problemi ile daha kolay başa çıkabildiğinizi hissederken, diğer günlerde bu problem sizi aktiviteleri yerine getirmekten tümüyle alıkoyabilir.

KOAH etkisi, hastalığınızın şiddet derecesine bağlı olarak, her bireyi farklı şekilde etkiler. Hastalığınız hafif şiddette ise, yürüyüş yapmanın, egzersiz yapmanın, alışveriş yapmanın ve diğer boş zaman faaliyetlerinin daha da zorlaştığını fark etmeye başlayacaksınız. Eğer hastalığınızın şiddet derecesi daha ağır ise, giyinmek, banyo yapmak ve hatta saç taramak gibi son derece basit aktivitelerin sizi nefessiz bırakabildiğini göreceksiniz. 

Diğer uzun süreli hastalıklar ile olduğu gibi, KOAH, alışkın olduğunuz yaşam şekli üzerinde etki yarattığı için, duygusal anlamda da acı çekmeye yol açabilir. Depresyon, mutsuzluk, kontrol kaybı hissi veya sebepsiz korku ve endişe duymak ve kolayca paniğe kapılmak, bunların tümü, KOAH ile yaşamanın getirdiği yaygın görülen duygusal yan etkilerdir.

KOAH'lı bazı hastalar kendilerini yalnız veya ev/aile ile ilgili günlük yaşam aktivitelerinde diğer bireylerin yardımına bağımlı hissetmeye başladıklarından, çevresiyle olan ilişkilerinde olumsuzluk yaşayabilirler. Bazı kişiler de, cinsel aktivite sırasında nefessiz kalmaktan endişelenmektedir. Bu nefessizlik ürkütücü olabilir ve çoğu kez kişinin cinsel istek ve arzusunu veya cinsel birliktelikten aldığı hazzı köreltebilir. Utanmamanız ve doktorunuz veya fizyoterapistiniz ile endişelerinizi paylaşmanız çok önemlidir.

Bununla ilgili ne yapabilirim?

Aktiviteler esnasında nefessiz kalmak hayli ürkütücü olabilir. Eğer sizi nefessiz bırakacağını düşünüyorsanız, egzersiz yapmaktan kaçınmak size cazip gelebilir. Ancak hareketsiz kalırsanız, formunuzu kaybedersiniz ve kaslarınız güçsüzleşir. Sonuç olarak, daha fazla nefes alma ihtiyacı hissedersiniz ve giderek çok basit aktiviteler bile sizin için problem olmaya başlar. Bu da, ruh halinizi de etkileyerek kendinizi mutsuz hissetmenize yol açabilir.

Aktif kalarak, en başından bu kısır döngüye son vermeyi amaçlamalısınız. Eğer fiziksel aktiviteyi sürdürürseniz, akciğerleriniz ve kaslarınız olabildiğince sağlıklı çalışmaya devam edecektir ve sağlık durumunuzun bozulması çok daha yavaş seyirli olacaktır. Genel sağlık durumunuza faydaları olduğu kadar, hareketli ve aktif kalmak, egzersiz esnasında nefessiz kalmanızı azaltmaya, bacak yorgunluğunu azaltmaya, enerji seviyelerini arttırmaya, kas gücünü geliştirmeye, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve kendinize olan saygınızı ve ruh halinizi iyileştirmeye de yardımcı olacaktır.

Nefes darlığı semptomlarından şikayetçi iseniz, doktorunuza başvurmalısınız ve bu semptomlara neden olan sebepleri öğrenmelisiniz. KOAH hastası iseniz, aşağıdaki ipuçları, fiziksel aktivite esnasında semptomlarla başa çıkabilmenizde size yardımcı olabilir.

Semptomlarınızın ne kadar ağır olduğuna ve nasıl bir egzersiz uygulamayı tercih ettiğinize bağlı olarak, aktif kalma yöntemleri, evdeki tüm temel faaliyetlerden programlanmış egzersiz seanslarına (Akciğer rehabilitasyon) kadar değişiklik gösterebilir. Bir fizyoterapist, sizin için uygun olan aktiviteleri planlamanıza yardım edilebilir.  

Formda olma düzeyinizi arttırmak için günlük rutin yaşantınıza farklı aktiviteler dahil etmeyi deneyebilirsiniz:

 • Bahçe işleri
 • Merdiven inip çıkmak
 • Otobüsten bir durak önce inmek
 • Kısa bir yürüyüş
 • Biraz yüzmek
 • Kültürfizik hareketleri
 • Kaslarınızı güçlendirmek için ev içerisindeki hareket mesafelerini uzatmak

Formunuzu arttırmak istiyorsanız, bir uzman yardımıyla, egzersiz alıştırma programlarına veya Akciğer rehabilitasyon programlarına katılmanız gerekecektir. Düzenlenmiş egzersizleri ve grubun bir parçası olarak akciğerler ile ilgili dersleri içeren Akciğer Rehabilitasyonu, egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, faydalı olabilir. Böylece etkinlik düzeylerinizi kademeli bir şekilde arrttırabilirsiniz. Bedensel form düzeyiniz geliştikçe, suda aerobik, yoga ve dans gibi yapılandırılmış programlardan da yararlanabilirsiniz. Sizin için uygun olan egzersiz tipi ve bulunduğunuz bölgede mevcut olan programlar için doktorunuza danışınız. Doktorlarınız, size en yakın yerdeki Akciğer rehabilitasyon merkezleri hakkında da gerekli bilgiyi sağlayabilirler.

Unutulmaması gerekenler:
 • Egzersizden önce ısınma çalışmalarını ve sonrasında gevşeme hareketlerini mutlaka uygulayınız
 • Egzersiz öncesinde, egzersiz esnasında ve sonrasında içmek için yanınızda mutlaka su bulundurunuz
 • İlaçlarınızı yanınızda bulundurunuz
 • Kendinizi, sınırlarınızın dışına çıkmaya zorlamayınız
Aşağıda belirtilenlerden herhangi birini hissettiğiniz anda aktiviteyi sonlandırınız:
 • Göğüste sıkışma
 • Baş dönmesi veya mide bulantısı
 • Rutubet veya soğuk
 • Artan hırıltılı soluma
 • Eklemlerinizde veya kaslarınızda ağrı
 • Anormal bir yorgunluk hissi

Sıkça Sorulan Sorular

Nefes kesilmesi tehlikeli midir?
Nefessiz kalmak korku verebilir; ancak, egzersiz sırasında kalp atım hızındaki ve soluk almadaki artışlar normaldir ve tehlikeli değildir. Aktiviteyi bıraktıktan sonra nefes alışınız normale dönecektir. Eğer dönmezse, derhal doktorunuza danışınız.

Egzersiz sırasında arkadaşlarınıza oranla daha fazla nefessiz kalıyorsanız, doktorunuza başvurmalı ve akıl danışmalısınız. Fiziksel aktiviteleri sizin için daha rahat bir hale getirebilecek basit çözümler mutlaka vardır.

Oksijen tedavisi yardımcı olur mu?
Doktorlar, kişi tarafından ne derece nefessizlik hissedildiğine bağlı olarak değil, kişinin kanındaki oksijen seviyesine bağlı olarak oksijen tedavisi uygularlar. Çok fazla nefes darlığı çekiyor olabilirsiniz, ancak kanınızdaki oksijen seviyesi normal olabilir. Buna karşın, soluk alışlarını normal hissetmelerine rağmen, bazı kişilerin oksijen almaları gerekebilir.

Doktorunuz kan dolaşımınızdaki oksijen miktarını ölçecektir ve bu miktar kritik seviyenin altında ise o zaman size oksijen verilecektir.  

Doktorumu ne zaman görmeliyim?
Öncelikle doktorunuza egzersiz sırasında neden nefessiz kaldığınızı ve hangi tip egzersizin sizin için uygun olduğunu öğrenmek amacıyla başvurmalısınız. Egzersiz sırasında nefes alışınız aniden kötüleşirse veya egzersiz yapmayı bıraktıktan sonra nefes alışınız normale dönmezse mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

KOAH ile sağlıklı bir yaşam sürmek

KOAH nedir?

KOAH “Kronik (müzmin, süreğen) Obstrüktif (tıkayıcı) Akciğer Hastalığı” akciğerin kronik ilerleyici bir hastalığıdır. Hastalarda kronik bronşit ve/veya amfizem bulguları mevcuttur. Kronik bronşit (hava yollarında daralma ve iltihaplanma), nefes verirken akciğerlerinizdeki havanın normal bir şekilde boşalmasına engel olur. Nefes alıp vermek için aşırı efor sarfetmek zorunda kalırsınız ve bu durum nefesinizin kesildiğini hissetmenize yol açabilir.

Amfizem (hasar görmüş akciğer yapısı) alveol (hava kesecikleri) olarak bilinen gaz değişimi alanlarında meydana gelir. Alveol duvarları esnekliğini kaybeder ve bu nedenle akciğerdeki havanın dışarı boşaltılması çok daha zorlaşır.
Nefes darlığı ve öksürük gibi semptomlar giderek daha da kötüleşir ve yaşam kalitesi ciddi anlamda etkilenir.  Buna rağmen, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek, yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Görülme sıklığı (Yaygınlık)

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) elde edilen son rakamlara göre, dünya çapında 210 milyon kişi KOAH hastasıdır ve giderek artmaktadır. Bu durum, sağlık sistemleri, hastalar ve toplum üzerinde ciddi bir etki yaratmaktadır. Sadece İngiltere’de, anjina için yapılan başvuruların en az iki katı kadar bir oranda KOAH için doktora başvurulmaktadır.

 

KOAH hastalığına neler yol açar?

Pek çok şey KOAH hastalığına yol açabilir. Avrupa’da, KOAH için en yaygın neden sigara başta olmak üzere tütün ve tütün ürünlerinin kullanımıdır.

Sigara dumanının solunması hava yollarını tahriş eder ve bu nedenle hava yolları iltihaplanır ve öksürmenize neden olur.
Eğer sigara içiyorsanız ve KOAH hastası iseniz, sağlık durumunuzun daha da kötüleşmesini engellemeniz için yapmanız gereken ilk şey sigarayı bırakmanız olacaktır. Pasif sigara içiciliğinin de KOAH a yol açabileceği unutulmamalıdır. KOAH için diğer başlıca nedenler; hem kapalı alanlarda hem de açık alanlarda hava kirliliğine maruz kalmak, örneğin organik yakıtların dumanının solunması (odun, kömür veya tezeğin kapalı ortamlarda ısınma ya da yemek pişirme amacıyla kullanılması), meslek nedeniyle çalışma ortamında uzun yıllar boyunca belli birtakım toz, duman ve zararlı gazları solumuş olmak veya genetik olarak KOAH'a karşı koruyucu bir maddenin eksikliği şeklinde belirtilebilir.

Durumumu nasıl düzeltebilirim?

1. Sigarayı bırakmak
Sigarayı bırakmak için asla çok geç değil! Sigarayı bırakmanın faydaları birkaç gün içerisinde görülmeye başlar. Sigarayı bıraktığınızda, akciğerlerinizin yaşlanma hızı, sigara içmeyen bir kişinin akciğer yaşlanma hızına benzer düzeye gelecektir.

2. Egzersiz ve solunum

 

Egzersiz yaparken veya günlük aktiviteleri gerçekleştirirken nefessiz kaldığınızı hissedebilirsiniz. Bu durum tehlikeli değildir ve egzersiz yapmayı sonlandırdığınız anda nefessiz kalma durumu hızla ortadan kalkacaktır.

Nefes kesilmesi çok rahatsız edici ve ürkütücü bir durum olabilir, ancak yapabileceğiniz en kötü şey egzersiz yapmaktan kaçınmaktır. Eğer egzersiz yapmaktan uzak durursanız, formunuzu kaybeder ve sonunda çok basit işleri yaparken bile çok daha fazla nefessiz kaldığınızı hissedebilirsiniz.

Bedenen ve ruhen zinde kalışınızı ve sağlık durumunuzu daha da güçlendirmek için olabildiğince sık egzersiz yapmaya çalışınız; merdiven çıkarak pratik yapınız. Dinlenme ihtiyacı hissettiğinizde aktiviteyi bırakınız. Böylece nefessiz kalma hissinin hızlı bir şekilde ortadan kaybolduğunu görebilirsiniz. Kimi zaman, dudaklarınızı büzerek nefesinizi verdiğinizde, sonraki nefesinizi daha rahat aldığınızı hissedebilirsiniz.

Egzersiz yapmanın bir diğer kolay yolu her gün 30 dakika kadar yürümektir. Egzersiz yapmaya başlamadan önce, rahatlatıcı ilaçlarınızı almanızı öneririz. Bu rahatlatıcı ilaç tedavisi, siz egzersiz yaparken semptomların daha az görülmesine yardımcı olacaktır.

3. Diyet
Sağlıklı beslenmenin günlük rutin işlerin bir parçası haline gelmesi çok önemlidir. Bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmeye çalışmalısınız. Kendinizi sağlıklı hissettiğinizde, doktorlar, günde 3-4 öğün yemek yemenizi ve sindirimi zor olan baharatlı gıdalardan, çiğ soğan veya dondurma gibi gıdalardan uzak durmanızı önermektedir. Kendinizi kötü hissettiğinizde ise, bir öğünde tüketilen gıda miktarını azaltarak günlük 5-6 öğün hafif besinler tüketmeniz gerekmektedir. Pasta, tavuk ve balık gibi protein ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalar ve içecekler tercih edilebilir.

Aşırı kilolu olmak, nefes alışınızı daha da zorlaştıracaktır. Ancak, boyunuzun uzunluğuna oranla, kilonuz gereken ağırlığın altında ise, özel bir diyet uygulamanız gerekebilir. Yemeklerle birlikte bazen alkol alıyorsanız, aşırıya kaçmamalısınız.

Durumum kötüleşirse ne yapmam gerekir ?

Sağlık durumunuzun fark edilebilir ölçüde kötüleşmesi alevlenme olarak adlandırılır. Alevlenme meydana geldiğinde, alışkın olduğunuzdan daha ağır şiddette hissedebileceğiniz, normalde olduğundan daha fazla semptomla karşılaşacaksınız. Bu, fazlasıyla rahatsız edici bir durum olabilir. Alevlenmeler, havanın kötü olduğu zamanlarda veya normal bir üşütme ya da soğuk algınlığı ile tetiklenebilir. Genellikle 7 ila 21 gün arasında değişmekle birlikte, daha uzun veya daha kısa sürebilir. Eğer belirtilenden daha uzun sürüyorsa, doktorunuzdan ek bir tedavi isteminde bulunmanız gerekir.

Alevlenmeler

Düzenli olarak alevlenme geçiriyorsanız, bu durum, kendinizi tamamıyla sağlıklı ve iyi hissetmeniz üzerinde engelleyici bir etki yaratır ve bu etki aylarca sürebilir. Bu durumda hastalığınız ilerleyecek ve yaşam kaliteniz daha fazla düşecektir.

Semptomların kötüleşmesini nasıl önleyebileceğiniz ve eğer kötüleşirse bu semptomlarla nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz bununla ilgili olarak size yazılı bir eylem planı sunabilir.

 

Semptomların kontrolü ve çoğunlukla alevlenmelere neden olan enfeksiyonların giderilmesi için steroidler ve antibiyotikler verilebilir. Normal ilaç tedaviniz ile birlikte yıllık grip aşısı oluyorsanız, gribe yakalanma riskini önemli ölçüde azaltmış olacaksınız.

Eğer çok şiddetli bir alevlenme geçiriyorsanız, doğrudan hastaneye gidebilirsiniz; böylelikle doktorlar semptomları kontrol altına alabilir ve size daha uygun bir tedavi sunabilir.

Sigara içmek ve akciğerler

Sigara içmek akciğerlerime ne şekilde zarar verir?

1. Hava yollarının hasarı
 • Hava yollarınız iltihaplanacaktır.
 • Hava yollarındaki partiküllerin temizlenmesi için genellikle geri ve ileri yönlü hareket sergileyen, Siliya olarak adlandırılan ufak tüy benzeri yapılar normal işleyişlerine son verecektir.
 • Geniş hava yolları, kronik öksürüğe yol açan daha fazla balgam üretecektir. Bu, kronik bronşit olarak adlandırılır ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) bir kısmıdır. Sık öksüreceksiniz ve ciğerleriniz çoğu zaman balgam üretecek.
 • Kanıtlar, sigara kullanmayan kadınlara oranla, sigara kullanan kadınlar arasında özellikle astım hastalığı görülme sıklığının daha yüksek olduğuna işaret etmektedir. Sigara içenlerde astım yaygınlığı, içmeyenlere oranlara yaklaşık iki ila üç kat daha fazladır.

2. Yaşam kalitesinin kötüleşmesi

 • Öksürmek: Belli bir süre boyunca sigara içtikten sonra, sigara içen öksürüğünü deneyim etmeye başlayacaksınız; çünkü vücudunuz, sigara içerken soluduğunuz toksinleri dışarı atmak veya dışarı atmaya çalışmak için bunu bir yol olarak kullanır.  
 • Hava yolları daralır ve bu, havanın içeri alınışını ve dışarı verilişini daha da zorlaştırır.
 • Nefes almada problem yaşayacaksınız ve sıklıkla nefes darlığı çekeceksiniz; bu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) önemli bir belirtisidir.
 • Alveoli olarak adlandırılan, akciğerlerinizdeki hava keseleri giderek daha fazla tahrip olacaktır.
 • Soluduğunuz oksijen, alveolilerden kan dolaşımınıza aktarılacak; bu nedenle, eğer alveoliler tahrip olmuşsa, akciğerleriniz vücudunuza daha az oksijen temin edebilecektir. Söz konusu bu durum, amfizem olarak adlandırılır ve KOAH hastalığının bir diğer kısmıdır.
 • Spor yapmak, dans etmek veya şarkı söylemek gibi, etkili nefes almanın önem arz ettiği aktiviteler giderek daha da zorlaşacaktır.
 • Sigara içmeye devam ederseniz tamamen nefessiz kalabilirsiniz.
 • Beyne daha az oksijen sağlanması: Kanınızdaki düşük oksijen miktarı, aynı zamanda, beyninizin en uygun ve en iyi şekilde işleyişi için ihtiyaç duyduğu oksijen miktarından daha azını almasına yol açar. Bu durum, ortalamadan daha düşük seviyede bir odaklanma becerisine sahip olmanıza yol açar.

3. Ölüme neden olmak

 • KOAH kaynaklı tüm ölümlerin %90’ına sigara içmek neden olmaktadır.
 • Erkeklerde akciğer kanserinden ölümlerin %90’ına ve kadınlarda akciğer kanserinden ölümlerin neredeyse %80’ine sigara içimi neden olmaktadır; çünkü, sigara dumanında bulunan toksik maddeler, hava yolundaki hücrelerin malign yapıya dönüşmesine yol açar.
 • Sigara içmek sadece akciğerlerinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun diğer birçok hayati bölümlerine de zarar verir. Ağız kokusuna neden olur, cildin yaşlanmasını hızlandırır, doğurganlığı azaltır, iktidarsızlığa, katarakt oluşumuna ve kemik mineral yoğunluğunun yetersiz oluşuna yol açar.

Sigarayı bırakırsam akciğerlerime nasıl fayda edecektir? Ne kadar sonra bu faydaları göreceğim?

Sigarayı bırakmanın, sadece akciğerlerinize değil, genel sağlığınız açısından sağlayacağı birçok fayda bulunmaktadır.
Hemen görülecek etkiler:

Akciğerlerinize çektiğiniz sigara dumanının taşıdığı toksik madde düzeyleri, birkaç gün içerisinde, hiç sigara kullanmamış bir kişide var olan düzeye düşecektir. Bu, şu anlama gelir:

Akciğerleriniz, daha rahat nefes almanızı sağlayacak ve kendinizi daha enerjik hissetmenize yardımcı olacak daha fazla oksijen miktarını alabilecektir.

Birkaç hafta sonra görülecek etkiler:
Hava yollarınız daha az iltihaplanacak; demek oluyor ki siz,

 • daha az öksüreceksiniz,
 • Akciğerleriniz daha az balgam üretecek,
 • egzersiz yapmak giderek daha da kolaylaşacak ve rahat edeceksiniz.

Uzun dönemde görülen etkiler:

 • Sigara içerek akciğerlerinize uzun dönemde vermiş olduğunuz zarar, sigarayı bıraktığınız anda son bulacaktır. Ciddi derecede zarar görmüş akciğerler asla normale dönmeyecektir, fakat akciğerlerde bu ağır hasar meydana gelmeden önce sigarayı bırakarak, giderek ağırlaşan astım ve/veya KOAH gibi hastalıkları önlemeniz mümkündür.

Yeterince uzun bir süre sigaradan uzak durursanız,

 • KOAH kaynaklı ve oldukça ağır dereceli nefessizlik problemleri, sakat kalma ve ölüm risklerini azaltabileceksiniz,
 • Akciğer kanserine yakalanma ihtimalini azaltacaksınız. Yaklaşık 15-20 yıl sonra, akciğer kanserine yakalanma riskiniz, sigara içmeye devam eden kişilerle kıyaslandığında, %90 oranında azalmış olacaktır.

Bu bağımlılığı nasıl yenebilirim?

Hiç kimse sigarayı bırakmanın kolay olduğunu iddia edemez, fakat gerçekten isterseniz ve bırakmaya karar verirseniz, BAŞARABİLİRSİNİZ. Sigarayı bırakmak için ‘bir tarih’ belirleyin. Sigara içme isteğinizi azaltacak ve bırakmanızda yardımcı olacak basit yöntemler kullanın. Sigara içme isteğinizi uyandıran, sizi bu konuda tetikleyen şeyleri araştırın ve bunlardan uzak durmayı planlayın. Yeni düşünce, davranış ve algı yöntemleri keşfedin.
Her şeyden önce, neden sigarayı bıraktığınızı kendinize hatırlatın.
 • Sigara içmeyen kişilerin olduğu yeni ve farklı bir ortama geçin.
 • Dikkatinizi dağıtmak için bir şeylerle meşgul olun: günlük egzersiz, bir taraftan kilo alımını önlerken, diğer taraftan devam eden yoksunluk hissi ile başa çıkabilmeniz için oldukça yararlı bir ‘dikkat dağıtma / dikkati başka bir yöne çekme’ yöntemidir.
 • Bol su için.
 • Derin nefes alın.

Dikkat edin! : Sizi sigara içmeniz için tetikleyen bazı şeyler, sadece, sigarasız yaşamaya çalışmanızın ardından kendilerini gösterebilir veya açığa çıkabilirler.

Yöntem: Bazı kişiler için faydalı olabilen yöntemler, diğer kişilerde işe yaramayabilir; bu yüzden sigarayı bırakmak deneme-yanılma yöntemi içerir.

Yardım isteme: Doktorunuzdan, eczacınızdan, klinik psikolog veya hemşireden sigarayı bırakmak için yardım isteyebilirsiniz. Telefon veya internet yardım hattından kendileri ile iletişime geçin.

Devam etme: En önemli şey, kararlı olmak ve sabırla sürdürmektir.

İlk denemede başarılı olamazsanız, tekrar deneyin …

Nikotin bağımlılığı çok tesirlidir ve ‘bırakma girişimlerinin’ sadece %5–10 kadarı başarılı olabilir. Beynin yeni bir nikotin arayışına girdiği anda görülen ve/veya hissedilen, şiddetli sigara içme arzusu, kaygı-endişe, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği, uykusuzluk, ani ruh hali değişimleri, açlık ve baş ağrısı gibi ‘geri çekilme semptomları’, sigara içimini tekrarlayıcı yaygın nedenlerdir ve tedavi bu konuda yardım sağlayacaktır.

Tedavi seçenekleri: Nikotin sakızları veya bantları gibi nikotin eksikliğini gidermede kullanılan ürünler, vücudunuza az ve ölçülü miktarlarda nikotin verilmesi ile geri çekilme semptomlarının giderilmesine yardımcı olacaktır. Güçlü deliller, sigara içmeyi önleyici ilaç tedavilerinin, sigarayı bırakma şansınızı iki, hatta üç katına çıkardığını göstermektedir. Ağır sigara tiryakileri için doktorlar tarafından önerilen bir diğer alternatif tedavi ise, Bupropiyon SR ve vareniclin tartrat gibi nikotine set çeken, sigara bırakmaya yardımcı ilaçlardır. Bu ilaçlar, şiddetli sigara içme isteğini ve geri çekilme semptomlarını giderme hususunda da oldukça etkilidir. Nortriptilin de, Bupropiyon kadar işe yarayan, ucuz, eşdeğer bir ilaçtır. Bir madde bağımlılığını yok etmek için bir başka ilaç kullanma fikri, çoğu zaman insanlar için sinir bozucu bir durum teşkil etmektedir. Kimileri hoş olmayan yan etkilerden korkarken, kimileri de bir bağımlılığın yerini bir diğer bağımlılığın alacağından endişe etmektedir. Ancak sigara içmek sağlığınız açısından o kadar tehlikelidir ki, seçenekleri (başka bir ifadeyle, ilaç almak veya sigara içmeye devam etmek) düşündüğünüzde, sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilmesi için ilaç kullanmanız kesinlikle çok daha emniyetli gelecektir.


Tek bir girişim ile sonlanmazsa kendinizi kötü hissetmeyin! :Sigarayı bırakmak için özel bir ‘tedavi’ yoktur; bu, daha çok kronik bir hastalıkla başa çıkmaya benzer. Birçok insan, bağımlılık derecesinin ne kadar şiddetli olduğunu yansıtan, defalarca bu alışkanlığı bırakma ve yeniden başlama döngüsü içerisinde yer alır. Bu başarısızlık anlamına gelmez. İyi haberler mutlaka vardır: • Alışkanlığı bırakmaya çalıştığınız her defada, geçmiş deneyimlerinizden öğrendikleriniz sayesinde başarmaya daha yakın olacaksınız. • Danışmanlık, sigarayı bırakma şansınızı arttırır. • İlaç tedavisi, başarma şansınızı arttırır. • Danışmanlık ve ilaç tedavisinin birleşimi en etkilisidir.

Spirometri

Spirometri nedir?

Spirometri, astım, Akciğer fibroz, kistik fibroz ve belki de çok daha önemlisi Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi solunum sistemi hastalıkları bulunan hastaların izlenmesinde ve rutin kontrollerinde kullanılan önemli bir cihazdır.

Tıpta, uygulanması son derece kolay olmakla birlikte, oldukça fazla miktarda bilgi sağlayabilen birkaç tetkik mevcuttur.

Test sırasında neler olur?

Teste başlamadan önce, hemşire veya doktor, spirometreye nasıl üflendiğini size gösterecektir. Test için olabildiğince fazla efor sarfetmeniz önemlidir; aksi takdirde, sonuçlar doğru çıkmayacaktır. Spirometreye üç kez ya da daha fazla sayıda üflemeniz istenecektir.

Spirometreyi tutarken, aşağıda belirtilenleri dikkatle yerine getirmelisiniz:

 

 1. Olabildiğince derin nefes alın ve dudaklarınızı ağızlık kısmına sıkıca yerleştirin.
 2. Tüm gücünüzle mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ciğerlerinizdeki havayı spirometreye üfleyerek boşaltın.
 3. Akciğerlerinizdeki hava tamamen boşalana kadar üflemeye devam edin; en geç 6 saniye sonra doktorunuz veya hemşire size durmanızı söyleyecektir.

Video: Akciğer fonksiyon testi nasıl gerçekleştirilir?

Sonuçlar nasıl çıkacaktır?

Spirometre, aşağıda gösterilen iki çizgi şeklinde hava akışı ve hacim eğrilerini oluşturan bir bilgisayara bağlıdır. Şekilde görülen yeşil çizgi, normal akciğer işlevine sahip 49 yaşındaki bir erkeğe ait grafiktir; kırmızı çizgi ise, hava yollarında orta derecede obstrüksiyon gelişmiş 67 yaşındaki bir erkeğin grafisine aittir.

 

Grafik üzerindeki yeşil çizgiye bakacak olursak, çizgi sıfırdan başlar ve hasta kuvvetli bir şekilde hava üflediğinde çizgi birden zirve yapar. Birkaç saniye daha üflemeye devam ettiğinde, yaklaşık 4 litre hacmine ulaşır (grafiğin sağ alt kısmında görülebilir). Bu hava miktarı, (‘FVC’ şeklinde kısaltılan) Zorlanmış Nefes Gücü olarak adlandırılır. Diğer bir önemli spirometri sonucu ise FEV1, başka bir ifadeyle, ilk saniyede üflenen hava miktarıdır (yaklaşık 3 litre; ancak bu tür bir grafik üzerinde görülemez). Eğer akciğerleriniz sağlıklı ise, testin ilk saniyesinde ciğerlerinizdeki havanın çoğunu dışarı vereceksiniz.

Sonuçlar ne anlama gelir?

Doktorlar, akciğerlerinizin ne derece iyi çalıştığına karar verebilmek için bu ölçümleri (FEV1 ve FVC) kullanacaktır. Eğer testin ilk saniyesinde ciğerlerinizden dışarı verdiğiniz hava miktarı düşük ise, muhtemelen Astım ve/veya Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) nedeniyle, hava yollarınızda daralma/tıkanıklık söz konusu olabilir. Hali hazırda Astım veya KOAH için belli bir tedavi (solunum cihazı gibi) alıyorsanız, spirometri testi, akciğerlerinizin mümkün olduğunca iyi çalışması için tedavinin ne derece yardım sağladığını kontrol etmek amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda bu test, bazı diğer akciğer hastalıklarının giderilmesi için de faydalı olabilmektedir.

 

Test sırasında karşılaşabileceğiniz sorunlar

Nefes almak bazı insanlar için bir miktar güç olabilmektedir. Kendi başınıza bu testi gerçekleştirmeyi denemeden önce, mutlaka, testi Size anlatan teknisyeni dikkatle dinleyin. Eğer test sırasında yorulursanız veya sersemlik hissedersiniz, tekrar denemeden önce nefesinizi sakince toparlayabilmeniz için birkaç dakika isteyiniz.

Bazı kişiler, testin kendilerinde öksürme ihtiyacı yarattığını görebilmektedir. Eğer böyle olursa, tekrar denemeden önce göğsünüzü rahatlatmaya çalışın.

Test sonuçları normal çıkmazsa ne olur?

Doktorunuz, bir solunum ilacı almanızı, 10-15 dakika kadar beklemenizi ve ardından testi tekrarlamanızı isteyebilir. Bu aşama, doktorunuzun, akciğerlerinizin aldığı hasarın geri dönüşümünün mümkün olup olmadığını görmesine ve nefes alışınızı güçlendirmek için bir solunum spreyi reçete etmesinin olasılığını değerlendirmesine yardımcı olur. Bronkodilatör(bronş açıcı) olarak bilinen bu ilaç tedavisine verilen yanıt, doktorunuza, astım (Bronkodilatör kullanımı sonrasında gelişecektir) veya KOAH (Bronkodilatör kullanımı sonrasında daha az gelişme gösterecektir) hastası olup olmadığınızı size söyleyebilmesi açısından yardım sağlayacaktır.
Geçmişte astım benzeri semptomlarınız olmuş fakat spirometri test sonuçlarınız normal çıkmış ise, hala astımınız bulunuyor olabilir. Eğer sigara kullanıyorsanız ve spirometri test sonuçlarınız normal çıkıyorsa, KOAH veya kalp hastalıklarına yakalanma, inme geçirme, akciğer kanserine yakalanma riskiniz çok yüksektir; bu nedenle sigarayı bırakmak için derhal yardım istemelisiniz. İşyerinizde hava kirliliği söz konusu ise, en son yaptırdığınız spirometri test sonuçları normal olsa bile, toz, duman, buhar ve kimyasal madde solumaktan kaçınmalısınız.

Daha fazla test yaptırmam gerekecek mi?

Spirometri testi, akciğer fonksiyonu açısından önemli bir ölçümdür. Semptomlarınız değişkenlik gösteriyorsa (örneğin, astım hastalığı ile birlikte), farklı zamanlarda testi tekrarlamanız önerilebilir; böylelikle test sonuçlarınızı kaydedebilir ve sizin için normal sonucun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer süregelen bir akciğer probleminiz varsa (örneğin, KOAH), düzenli spirometri testleri durumunuzu izlemek için fayda sağlayabilir. Buna ek olarak, eğer doktorunuz daha detaylı tetkik ve incelemeye ihtiyaç duyarsa, daha fazla test yaptırmanız istenebilir.

 

 

ÜLKEMİZDE TTD'NİN DESTEĞİ İLE DÜNYA NEFES ÖLÇÜM GÜNÜNDE HALKA YÖNELİK ÜCRETSİZ NEFES ÖLÇÜM TESTİ YAPILACAK MERKEZLER

 1.  

Ankara

Armada AVM / Ankara

 1.  

Ankara

Cepa AVM / Ankara

 1.  

Ankara

Antares AVM / Ankara

 1.  

Ankara

Lozan Parkı / Ankara

 1.  

Orta Anadolu/Kayseri

Erciyes Ü.T.F / Kayseri

 1.  

Ege Bölgesi/İzmir

Bornova Forum AVM

 1.  

Marmara/ İstanbul / Avrupa Bölge

Olivium AVM

 1.  

Marmara/ İstanbul / Anadolu Bölge

İçerenköy Carrefour AVM

 1.  

Çukurova Bölgesi/Adana

Adana Real AVM

 1.  

Adana Çukurova Devlet Hast. Bahçesi

 1.  

Doğu Anadolu Bölge/ Malatya

Malatya Merkez Kapalı Çarşı Karşısı, Eski Belediye Meydanı -        

 1.  

Doğu Anadolu Bölge/ Elazığ

Elazığ Fırat Üniv. Arş. ve Uyg. Hastanesi Bahçesi

 1.  

Güneydoğu Anadolu Bölge/Diyarbakır

Diyarbakır Egt. Arş. Hastanesi Ek bina Bahçesi

 1.  

Akdeniz Bölge /Isparta

Süleyman Demirel Ünv Tıp Fak    (Bu Etkinlik 28 Haziranda Gerçekleşecektir)

 1.  

Karadeniz Bölge / Tokat

Hükümet Meydanı /Tokat

 1.  

Marmara Bölge /Bursa

Zafer Plaza AVM

 

suprax 400 mg 5 tablet

suprax 100 60 ml buy suprax discount where to buy suprax

suprax 400 mg 5 tablet

suprax 100 60 ml suprax 100 mg 50 ml suspansiyon where to buy suprax

suprax 400 mg 5 tablet

suprax 100 60 ml https://www.dunshaughlinac.com/news-details.asp?id=112 where to buy suprax

suprax 400 mg 5 tablet

suprax 100 60 ml suprax where to buy suprax

suprax 400 mg 5 tablet

suprax 100 60 ml suprax cefixime 400 mg side effects where to buy suprax

800 gambler

350,000 problem gamblers gambling 1-800-gambler®

800 gambler

350,000 problem gamblers https://www.800gambler.org/ 1-800-gambler®

800 gambler

350,000 problem gamblers new jersey council on compulsive gambling 1-800-gambler®

800 gambler

350,000 problem gamblers https://www.800gambler.org/ 1-800-gambler®

800 gambler

350,000 problem gamblers nj council on compulsive gambling 1-800-gambler®

order biaxin 250mg

ordering clarithromycin buy clarithromycin buy clarithromycin 250mg

order biaxin 250mg

ordering clarithromycin buy clarithromycin pills buy clarithromycin 250mg

order biaxin 250mg

ordering clarithromycin https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=53 buy clarithromycin 250mg

order biaxin 250mg

ordering clarithromycin buy clarithromycin 250mg buy clarithromycin 250mg

order biaxin 250mg

ordering clarithromycin buy clarithromycin usa buy clarithromycin 250mg

purchasing biaxin

buy generic clarithromycin buy clarithromycin buy clarithromycin tablets

purchasing biaxin

buy generic clarithromycin buy clarithromycin buy clarithromycin tablets

purchasing biaxin

buy generic clarithromycin buy biaxin 500mg buy clarithromycin tablets

purchasing biaxin

buy generic clarithromycin buy clarithromycin buy clarithromycin tablets

purchasing biaxin

buy generic clarithromycin buy clarithromycin buy clarithromycin tablets

order biaxin 500mg

clarithromycin buy clarithromycin clarithromycin buy

order biaxin 500mg

clarithromycin order clarithromycin clarithromycin buy

order biaxin 500mg

clarithromycin https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=54&qq=buyclarithromycin clarithromycin buy

order biaxin 500mg

clarithromycin https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=54&qq=buyclarithromycin clarithromycin buy

order biaxin 500mg

clarithromycin buy clarithromycin clarithromycin buy

ordering biaxin

buy generic biaxin buy clarithromycin buying biaxin

ordering biaxin

buy generic biaxin buy clarithromycin pills buying biaxin

ordering biaxin

buy generic biaxin buy clarithromycin uk buying biaxin

ordering biaxin

buy generic biaxin https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=63#buyclarithromycin buying biaxin

ordering biaxin

buy generic biaxin buy biaxin canada buying biaxin

abortion pill online

where to buy abortion pill where can you buy the abortion pill abortion pills

abortion pill online

where to buy abortion pill https://sagesoftware.co.in/Default.aspx abortion pills

abortion pill online

where to buy abortion pill abortion pill abortion pills

abortion pill online

where to buy abortion pill abortion pill abortion pills

abortion pill online

where to buy abortion pill abortion pill abortion pills

how to order the abortion pill online

how to order the abortion pill online abortion pills where can you buy the abortion pill

how to order the abortion pill online

how to order the abortion pill online https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=53 where can you buy the abortion pill

how to order the abortion pill online

how to order the abortion pill online abortion pill where can you buy the abortion pill

how to order the abortion pill online

how to order the abortion pill online abortion pills where can you buy the abortion pill

how to order the abortion pill online

how to order the abortion pill online abortion pills where can you buy the abortion pill

cytotec abortion

abortion pill prescription https://www.cengage.co.in/content/about-us pill for abortion online

cytotec abortion

abortion pill prescription abortion pill pill for abortion online

cytotec abortion

abortion pill prescription cytotec abortion pill buy online pill for abortion online

cytotec abortion

abortion pill prescription https://www.cengage.co.in/content/about-us pill for abortion online

cytotec abortion

abortion pill prescription abortion pill pill for abortion online

buy levitra online viagra

viagra suppliers in the uk buy viagra online without prescription viagra for sale

buy levitra online viagra

viagra suppliers in the uk viagra online viagra for sale

buy levitra online viagra

viagra suppliers in the uk viagra online viagra for sale

buy levitra online viagra

viagra suppliers in the uk https://www.cengage.co.in/content/privacy-statement viagra for sale

buy levitra online viagra

viagra suppliers in the uk buy viagra online without prescription viagra for sale

kamagra samples

kamagra 6 free samples kamagra kamagra reviews

kamagra samples

kamagra 6 free samples kamagra kamagra reviews

kamagra samples

kamagra 6 free samples https://www.cengage.co.in/content/terms-of-use kamagra reviews

kamagra samples

kamagra 6 free samples women does kamagra work kamagra reviews

kamagra samples

kamagra 6 free samples buy cheap kamagra kamagra reviews

kamagra jelly from canada

kamagra jelly alternative https://www.cengage.co.in/content/copyright-notice discount kamagra jelly

kamagra jelly from canada

kamagra jelly alternative https://www.cengage.co.in/content/copyright-notice discount kamagra jelly

kamagra jelly from canada

kamagra jelly alternative generic kamagra jelly sale discount kamagra jelly

kamagra jelly from canada

kamagra jelly alternative kamagra jelly discount kamagra jelly

kamagra jelly from canada

kamagra jelly alternative kamagra jelly discount kamagra jelly

get amoxil

amoxil uk generic amoxil online buy cheap amoxicillin

get amoxil

amoxil uk amoxicillin buy cheap amoxicillin

get amoxil

amoxil uk generic amoxil online buy cheap amoxicillin

get amoxil

amoxil uk amoxicillin buy cheap amoxicillin

get amoxil

amoxil uk free amoxil sample buy cheap amoxicillin

buy thyroxine las vegas

women does thyroxine work https://www.cengage.co.in/content/english-language-teaching free thyroxine sample

buy thyroxine las vegas

women does thyroxine work https://www.cengage.co.in/content/english-language-teaching free thyroxine sample

buy thyroxine las vegas

women does thyroxine work https://www.cengage.co.in/content/english-language-teaching free thyroxine sample

buy thyroxine las vegas

women does thyroxine work synthroid free thyroxine sample

buy thyroxine las vegas

women does thyroxine work thyroxine uk free thyroxine sample

laxative online uk

generic laxative online how does bisacodyl work where to buy bisacodyl online

laxative online uk

generic laxative online https://www.cengage.co.in/content/library-reference where to buy bisacodyl online

laxative online uk

generic laxative online get laxative online where to buy bisacodyl online

laxative online uk

generic laxative online laxative where to buy bisacodyl online

laxative online uk

generic laxative online https://www.cengage.co.in/content/library-reference where to buy bisacodyl online

ampicillin for sale

principen prescription https://www.cengage.co.in/content/competitive-examinations buy ampicillin las vegas

ampicillin for sale

principen prescription ampicillin buy ampicillin las vegas

ampicillin for sale

principen prescription ampicillin buy ampicillin las vegas

ampicillin for sale

principen prescription ampicillin buy ampicillin las vegas

ampicillin for sale

principen prescription https://www.cengage.co.in/content/competitive-examinations buy ampicillin las vegas

abortion pill buy online

where can i buy abortion pills https://www3.umu.se/kultmed/kurswebb/default.aspx?id=1 online purchase abortion pill

abortion pill buy online

where can i buy abortion pills abortion pill online purchase abortion pill

abortion pill buy online

where can i buy abortion pills https://www3.umu.se/kultmed/kurswebb/default.aspx?id=1 online purchase abortion pill

abortion pill buy online

where can i buy abortion pills buy abortion pill online purchase abortion pill

abortion pill buy online

where can i buy abortion pills buy abortion pill online purchase abortion pill

buy biaxin online

discount clarithromycin https://www3.umu.se/kultmed/kurswebb/default.aspx?id=29 purchase clarithromycin

buy biaxin online

discount clarithromycin buy biaxin canada purchase clarithromycin

buy biaxin online

discount clarithromycin buy biaxin purchase clarithromycin

buy biaxin online

discount clarithromycin clarithromycin purchase clarithromycin

buy biaxin online

discount clarithromycin https://www3.umu.se/kultmed/kurswebb/default.aspx?id=29 purchase clarithromycin

cipro online uk

get ciprofloxacin ciprofloxacin female free sample cipro

cipro online uk

get ciprofloxacin ciprofloxacin female free sample cipro

cipro online uk

get ciprofloxacin ciprofloxacin female free sample cipro

cipro online uk

get ciprofloxacin ciprofloxacin female free sample cipro

cipro online uk

get ciprofloxacin get ciprofloxacin avoid prescription female free sample cipro

photos clindamycin

buy cleocin online clindamycin purchase clindamycin online

photos clindamycin

buy cleocin online clindamycin purchase clindamycin online

photos clindamycin

buy cleocin online clindamycin purchase clindamycin online

photos clindamycin

buy cleocin online clindamycin purchase clindamycin online

photos clindamycin

buy cleocin online clindamycin purchase clindamycin online

buy dexamethasone las vegas

dexamethasone equivalent https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=44 free dexamethasone sample

buy dexamethasone las vegas

dexamethasone equivalent buy dexone in great britain free dexamethasone sample

buy dexamethasone las vegas

dexamethasone equivalent https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=44 free dexamethasone sample

buy dexamethasone las vegas

dexamethasone equivalent dexamethasone free dexamethasone sample

buy dexamethasone las vegas

dexamethasone equivalent dexamethasone free dexamethasone sample

order Cefadroxil online

order Cefadroxil online mail order duricef how to use Cefadroxil

order Cefadroxil online

order Cefadroxil online generic Cefadroxil how to use Cefadroxil

order Cefadroxil online

order Cefadroxil online cefadroxil how to use Cefadroxil

order Cefadroxil online

order Cefadroxil online cefadroxil how to use Cefadroxil

order Cefadroxil online

order Cefadroxil online get Cefadroxil avoid prescription how to use Cefadroxil

vantin online shop in uk

buy cefpodoxime online a href cefpodoxime purchase vantin online

vantin online shop in uk

buy cefpodoxime online a href https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=151 purchase vantin online

vantin online shop in uk

buy cefpodoxime online a href cefpodoxime purchase vantin online

vantin online shop in uk

buy cefpodoxime online a href cefpodoxime purchase vantin online

vantin online shop in uk

buy cefpodoxime online a href get discount vantin online purchase vantin online

generic ceftin

photos ceftin https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=154 female free sample ceftin

generic ceftin

photos ceftin https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=154 female free sample ceftin

generic ceftin

photos ceftin https://www.geospatialworld.net/Event/View.aspx?EID=154 female free sample ceftin

generic ceftin

photos ceftin cefuroxime female free sample ceftin

generic ceftin

photos ceftin mail order cefuroxime female free sample ceftin

abortion pills

how to order the abortion pill online buy abortion pills online medical abortion pill online

abortion pills

how to order the abortion pill online abortion pill online medical abortion pill online

abortion pills

how to order the abortion pill online abortion pill online medical abortion pill online

abortion pills

how to order the abortion pill online abortion pill online medical abortion pill online

abortion pills

how to order the abortion pill online where to buy abortion pills online medical abortion pill online

buy keflex online safe

generic keflex sale cheap cephalexin get discount keflex online

buy keflex online safe

generic keflex sale https://www.fareastjournals.com/conf_detail.aspx?conf_id=5 get discount keflex online

buy keflex online safe

generic keflex sale cheap cephalexin tablets get discount keflex online

buy keflex online safe

generic keflex sale cheap cephalexin get discount keflex online

buy keflex online safe

generic keflex sale women does keflex work get discount keflex online

buy chloromycetin online

chloromycetin for sale generic chloramphenicol sale get chloromycetin

buy chloromycetin online

chloromycetin for sale chloramphenicol get chloromycetin

buy chloromycetin online

chloromycetin for sale https://www.fareastjournals.com/conf_detail.aspx?conf_id=6 get chloromycetin

buy chloromycetin online

chloromycetin for sale alternative to chloramphenicol get chloromycetin

buy chloromycetin online

chloromycetin for sale chloramphenicol get chloromycetin

where can you buy the abortion pill

ordering abortion pills to be shipped to house order abortion pill how to order the abortion pill online

where can you buy the abortion pill

ordering abortion pills to be shipped to house order abortion pill how to order the abortion pill online

where can you buy the abortion pill

ordering abortion pills to be shipped to house where to buy abortion pills online how to order the abortion pill online

where can you buy the abortion pill

ordering abortion pills to be shipped to house how to order the abortion pill online how to order the abortion pill online

where can you buy the abortion pill

ordering abortion pills to be shipped to house https://www.fareastjournals.com/journal_detail.aspx?jid=18 how to order the abortion pill online

clavulanate for sale

buy cheap clavulanate online uk get augmentin avoid prescription clavulanate without prescription

clavulanate for sale

buy cheap clavulanate online uk https://www.fareastjournals.com/journal_detail.aspx?jid=22 clavulanate without prescription

clavulanate for sale

buy cheap clavulanate online uk https://www.fareastjournals.com/journal_detail.aspx?jid=22 clavulanate without prescription

clavulanate for sale

buy cheap clavulanate online uk https://www.fareastjournals.com/journal_detail.aspx?jid=22 clavulanate without prescription

clavulanate for sale

buy cheap clavulanate online uk natural augmentin clavulanate without prescription