27 Mart 2020

Akciğer Kanseri Hastalarına COVID-19 Salgınıyla İlişkili Olarak Bilgilendirme ve Öneriler

 

TÜRK TORAKS DERNEĞİ

 

COVID 19  SALGINI SIRASINDA

 

AKCİĞER KANSERİ TANILI HASTALARIMIZ İÇİN ÖNERİLER

 

Torasik Onkoloji Çalışma Grubu tarafından hazırlanmıştır.

 

İLK OLARAK, AKCİĞER KANSERİ HASTALARININ ENFEKTE OLMALARINI ÖNLEMEK GEREKİR.

 

Sevgili hastamız,

COVID 19 enfeksiyonuna daha yüksek duyarlılığınız göz önüne alındığında, kendini koruma ve hastalığı önleme en önemli önceliklerimizdir.

Bu özel dönemde akciğer kanseri hastaları, evde kalmaya özen göstermeli ve dışarı gereksiz çıkmalarını azaltmalıdır. Hastaneler, özellikle hasta insanların toplandığı yerlerdir, bu nedenle hastanelere yapılan ziyaretlerin sayısı da azaltılmalıdır. Gerekli ilaçlar ve günlük ihtiyaçları için, çevrelerindeki sağlıklı gençlerin sıkı koruyucu önlemler alarak onların adına bu alışverişleri yapması önerilmektedir. Evden çıkması gereken akciğer kanseri hastaları, uygun maske takmak, gerektiğinde eldiven giymek ve hemen eve dönmek de dâhil olmak üzere bütün kişisel koruma önlemlerini en iyi şekilde uygulamalıdır.

Yemeklerden önce ve tuvalete gittikten sonra olduğu gibi ellerin sık sık yıkanması önerilmektedir. Ek olarak, akciğer kanserli tüm hastaların evlerini her seferinde 30 dakika boyunca günde iki kez havalandırması; düzenli olarak temizlik yapılması öneriler arasındadır. Dezenfeksiyon işlemi sırasında yangın tehlikelerine karşı dikkatli olunması önemlidir.

Bununla birlikte, bağışıklığı güçlendirmek için ev içinde uygun egzersiz programı, yeterli uyku, iyi bir duygusal durum, gerginlik, kaygı ve diğer duyguları hafifletmek için uygun bir yöntem bulmak; doktorunuz tarafından önerilen bir diyet varsa ona ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir.

Son olarak, vücut ısısı ve solunum yakınmalarının izlenmesi, şikâyet varsa erken dönemde tespit edilmesi için mümkünse en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.


 

 

HASTANE BAŞVURUSU GEREKLİLİĞİ OLURSA AŞAĞIDAKİ ÖNLEMLERİN ALINMASI ÖNEMLİDİR.

 

Poliklinik ve acil servislerde hastalarımızın kendini koruması için:

·       Hastanede uzun süre beklemekten kaçınmak için poliklinik randevularını önceden almalıdır.

·       Tedavi için gidip gelmelerde özel bir araç kullanmalı ve toplu taşıma araçlarından kaçınmalıdır.

·       Hastalarımız ve aileleri maske takmalıdır.

·       Hastalarımız belirlenen bir alanda bir doktora görünmeli, hastanede rastgele dolaşmaktan kaçınmalıdır.

·       Çevre yüzeylere ve hastanedeki nesnelere dokunmaktan kaçınmalı ve dokunduktan sonra ellerini zamanında yıkamalıdır.

·       Toplu bir şekilde beklemekten kaçınmalı ve diğer hastalardan belirli bir mesafede uzak durmalıdır.

·       Pandemi polikliniği, pandemi servisi, acil servis vb. alanlarda yürümemelidir.

 

Hastanede yatış sırasında hastalarımızın kendini koruması için önerilerimiz şunlardır:

·       Aile ziyaretlerinden kaçınmak, en azından sıklığı ve sayıyı kesinlikle sınırlamak gerekir.

·       Eğer hastaya refakat edilmesi gerekiyorsa, sabit bir kişi belirlenmeli ve hasta odasından dışarı çıkılmamalıdır.

·       Hastalar ve aileleri tıbbi maskeleri doğru şekilde takmalıdır.

·       Dirseklere veya kâğıt havlulara öksürülmeli veya hapşırılmalıdır. Ağzı ve burnu kapatmak, solunum salgılarına temas ettikten sonra ellerin akan suyla yıkanması önerilir.

·       El hijyeni için, öksürme veya hapşırma sonrası, maskeyi çıkardıktan sonra, hastanedeki ortak alanlara dokunduktan sonra, bir hastanın bakımına katıldıktan sonra, yemeklerden sonra, yüzeylere temas ettikten sonra, kirlenmeden sonra ellerin sabunla 20 saniye yıkanması ve akan su ile durulanması önerilir. Ellerin hemen yıkanamayacağı durumlarda alkol içeren el dezenfektanı kullanılmalıdır.

·       Eller iyice temizledikten sonra, temiz bir havlu veya kâğıt havlu ile kurulanmalıdır.

·       Hastaneden ayrılırken diğer servis alanlarında bulunmaya özen gösterilmelidir.

·       Diğer hastalar ve aile üyeleri ile iletişimin azaltılması, arada en az 1 metre mesafe bırakılması ve diğer hastaların ve aile üyelerinin eşyalarına ve yataklarına dokunulmaması bulamayı önlemede gereklidir.  


 

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Salgın ile birlikte çoğu insanda anksiyete ve sinirlilik eğilimi gözlenmektedir. Hastalarımızda, hastalık nedeni ile gelişmiş olan kaygı, depresyon ve uyku kalitesinin azalması gibi yakınmalar, salgın ve ev izolasyonu nedeni ile bu dönemde artabilir.

Hastalarımıza, kötü duyguları yatıştırmak için gevşeme egzersizleri, uygun havalandırma, gerekirse çevrimiçi psikolojik danışmanlık almak üzere ilgili uzmanlara başvurmalarını; sosyal destek açısından da hasta yakınlarının gerekli korunma önlemlerini alarak mümkün olduğunca hastalarımızın yanlarında olmasını öneririz.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır