31 Temmuz 2018

Kirli Havanın İnsan Sağlığı Üzerine Etkisi Nedir?

 Dünyada her yıl yaklaşık 7 milyon insan hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklarla erken ölmektedir. Ülkemizde ise her yıl yaklaşık olarak 32.000 insan hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir. Hava kirliliği sağlık riskleri arasında 4. sırada yer almaktadır. Kirli hava başta kalp ve dolaşım sisteminde olmak üzere birçok organımızda bozukluklara yol açabilir. Kalp krizleri, kalp yetmezliği, damar içi pıhtılaşma, sinir sisteminde inme, felç en sık görülen hastalıklardır.

Solunum sisteminde özellikle çocuklarda akciğer gelişimini bozarak, sağlıksız bir gelişime ve ilerleyen yaşam dönemlerinde çeşitli akciğer hastalıklarına neden olmaktadır.

Doğum öncesinde anne karnında hava kirliliğine maruz kalan bebeklerin, ileriki yaşamlarında solunum hastalıklarına yatkınlık yarattığı bilinmektedir.

Hava kirliliği hem KOAH, Astım gibi hastalıkların gelişimde rol oynamakta, hem de bu hastalıkların atak yapmasına neden olmaktadır.

Özellikle çocukluk çağında daha fazla olmak üzere alt solunum yolu enfeksiyonu, zatürre nedeniyle de ölümlere yol açmaktadır.

Hava kirliliği, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından, Grup I, kanserojen olarak tanımlamıştır. Bunun anlamı; hava kirliliğinin hiçbir kuşkuya yer bırakmaksızın akciğer kanserine neden olduğunun artık bilimsel bir gerçek haline gelmesidir. Ayrıca mesane kanserlerinin gelişiminde yine DSÖ hava kirliğini sorumlu etkenlerden biri olarak tanımlamaktadır.

Bunların dışında; otizm, bunama, Alzheimer Hastalığı, metabolik sendrom, diyabet, apandisit, sperm kalitesinde bozulma gibi çok sayıda hastalığa neden olduğu artık bilinmektedir.

Kirli havadan korunmak için ne yapmalıyız?

Dış ortam hava kirliliğinin arttığı kış aylarında özellikle kalp ve akciğer hastalarının dikkatli olması gerekir. Ev içi hava kirleticilerini azaltmak veya kaldırmak (tütün kullanımı), dış ortam kirliliğinin görece azaldığı saatlerde evi havalandırmak ve dışarı çıkmak gibi tedbirler alınabilir.

Ancak esas olan havayı kirleten faktörlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaçla enerji kaynaklarının fosil yakıtlı (örneğin kömürlü) santraller yerine rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelinmesi, fosil yakıt tüketen sanayi kuruluşlarının elektrik enerjisi ile çalışmaya dönüştürülmesi, elektrikli ulaşım ve toplu taşıma araçlarına ağırlık verilmesi gibi önlemlerin ve çözümlerin politik kararlılıkla alınması gerekir.

Bulunduğumuz yerdeki hava kirliliği hakkında nasıl bilgi alabiliriz?

 

Nefesiniz cebinizde aplikasyonunu akıllı telefonunuza indirip bölgenize en yakın istasyondan hava kirleticilerinin seviyesini öğrenebilirsiniz. Ancak istasyonların ölçüm yaptıkları kirletici sayısı düşükse yeterli bilgi alamıyabilirsiniz.Ayrıca:

www.havaizleme.gov.tr

www.csb.gov.tr

web sayfalarından ülkemiz verilerine,

www.eea.uropa.eu

https://breathelife2030.org/

sayfasından Avrupa ülkelerinin verilerine ulaşabilirsiniz.

 

 

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır