11 Haziran 2018

En çok Türkiye'de gözüküyor; ALVEOLER MİKROLİTİAZİS

 

 İlginç ama çok nadir gözüken bir hastalık olan "Alveoler mikrolitiazis" olgularının literatürde bildirilenlerinin yaklaşık yarısı ülkemizde saptanmıştır. Akciğerlerde hava keselerinin içinde kalsiyum ve fosfordan oluşan küçük taşlar birikir. 

Çapı 1 milimetreden küçük bu binlerce küçük taşın neden oluştuğu halen bilinmemektedir. Bulaşıcı değildir. 

30-50 yaş arasında daha sık saptanmakla birlikte çoğunlukla hastalarda şikayet olmadığından çok daha erken yaşlarda veya çok ileri yaşlarlarda da saptanabilir. 

En sık belirtiler öksürük ve nefes darlığıdır. Bazen küçük kanamalar ve göğüs ağrısı olabilir. Hastalık çok yavaş ilerler, çoğunlukla 30 yıl kadar bir süre geçtiğinde hastalarda solunum yetmezliği ve buna bağlı kalp yetmezliği ortaya çıkar.

Teşhisi koymak Göğüs Hastalıkları hekimleri için çok kolaydır. Akciğer grafisinde çok tipik bir görünümü mevcuttur. Hele de akciğer tomografisi ile biyopsi bile yapılmadan teşhise gidilebilir.

Günümüzde hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Çok nadiren ilerlemiş olgularda akciğer nakli gerekebilir. Yapılan araştırmalarda akciğerlerin yıkanmasının ve kortizon tedavisinin işe yaramadığı gösterilmiştir. Buna karşılık son yıllarda uygulanan disodium etdironat tedavisi ile elde edilen sonuçlar umut vericidir.

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır