4 Aralık 2017

NEFES DARLIĞI OLMADAN ASTIM OLUNABİLİR Mİ?

Nefes darlığı astım hastalığının en sık görülen belirtilerinden biridir, peki nefes darlığı olmaksızın astım olunabilir mi? Sorunun cevabı evet.

Öksürük varyant astım, nefes darlığı olmaksızın yalnızca öksürük şikayeti ile seyreden olguları kapsayan bir tanımlamadır. Bu hastalarda öksürük, klasik astımlı hastalarda nefes darlığında gözlendiği gibi nöbetler halinde gelir, toz koku duman gibi hava yolu irritanları ile artış gösterir ve arada tamamen normal dönemler ile seyreder. Yapılan araştırmalar bu hastaların daha duyarlı öksürük refleksleri olduğu, bronşların daralmasına öksürük yanıtı eşiğinin ise düşük olduğunu göstermiştir.

Bu hastalarda fizik muayene ve solunum fonksiyon testleri de tamamen normal olabilir.

Öksürük varyant astımın bronkodilatatör adı verilen nefes açıcı fıs fıs tedavilerine yanıt veren öksürükle karakterize olması onu diğer nedenli öksürüklerden genellikle ayırır ve tanıda önemli bir özelliktir.

Genel olarak öksürük varyant astım tedavisi klasik astımdan farklı değildir. Tedavi başlangıcında itibaren öksürüğün tamamen düzelmesi 8 haftaya kadar uzayabilmektedir. % 30- 40 kadar olgu ise, özellikle uygun tedavi uygulanmazsa, klasik astıma ilerleyebilmektedir. Bu klinik tabloya benzer şikayetleri olan kişilerin, mutlaka bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurması önerilir.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır