2 Ağustos 2018

HEMEN HER GÜN KARŞILAŞTIĞIMIZ SORU: "BEN ÇOK TERLİYORUM, ACABA NEDENDİR? NE YAPABİLİRİM?"...İŞTE BUYURUN SİZE CEVAPLARI!

Terleme, vücudun sıcaklık dengesini korumak için oluşan doğal bir durumdur. Ancak, kişinin günlük işlerini olumsuz etkiliyorsa ve yaşam kalitesini bozup ruhsal sıkıntılara yol açan bir durum haline geliyorsa hastalık olarak kabul edilir ve tedavi gerektirir.

Bazı ilaçların kullanımı, hastalık öyküsünün bulunması (guatr, şeker hastalığı, hormonal hastalıklar gibi), şişmanlık, menopoz veya toplum içinde çekingen kişilikte olmak gibi psikiyatrik rahatsızlıklar kişide aşırı terlemeye yol açabilir. Bu gibi durumlarda terlemeyi önlemek için, altta yatan asıl hastalığa yönelik tedavi yapılır. Terleme şikayeti olan hastalarda, öncelikle altta yatan bir hastalık var mı diye muayene, ardından tahlil ve tetkikler yapılır.

Terlemeye neden olan bir hastalık saptanmayan bir hasta grubunda ise terlemenin gerçek nedeni bilinmemektedir. Bu hastaların yaklaşık yarısında ailesel öykü bulunur. Hastalık, genellikle çocukluk veya ergenlikte başlar ve kadınlarda biraz daha sık görülür. Özellikle duygusal stres sırasında terleme miktarı daha da artabilir. Kişi hem kendisinde terlemenin yarattığı rahatsızlıktan, hem de terlemesinin diğer insanlar tarafından fark edilmesi nedeniyle sorun yaşayabilir. Tedavi, genellikle hastanın bu durumdan ne kadar rahatsız olduğu ile ilgilidir. Sıklıkla eller, koltuk altı, ayaklar, baş ve yüz terler.

Aşırı terlemesi olan bu hasta grubunda ilk önce tıbbi tedavi düşünülmelidir. Bu amaçla cilde sürülen çeşitli kremler bulunmaktadır. Ayrıca iyontoforez adı verilen bir yöntemde, el ve/veya ayaklar, içinden düşük şiddette elektrik akımının geçtiği su dolu kaplara 20 - 40 dakika boyunca konularak tedavi edilebilir. Bu tedavinin yaklaşık bir veya iki hafta boyunca sürdürülmesi gerekir. Diğer bir yöntem olan Botulinum toksini (BotoxÔ) uygulaması, terlemeyi engellemekte başarılıdır, ancak etkisi genellikle ay sürer ve yinelemek gerektirir.   Kremler, iyontoferez, Botulinum toksini (BotoxÒ) gibi tedavi yöntemleri aşırı terleme sorununu tamamen çözemez, geçici bir süre azaltabilir ve tekrarlanması gerekebilir. 

Yapılacak testler ve ilgili uzman hekimlerin görüşleri neticesinde, altta yatan herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişiler, ameliyata uygun hasta grubunu oluştururlar. Bu tip hastalar genellikle genç-orta yaş grubundadır. Kalıcı, en etkili ve kesin tedavi şekli cerrahi uygulamadır. Ameliyattan en çok yararlanan hastalar el ve/veya koltukaltı terlemesi olanlardır. Yüz terlemesinde de başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Genelde kapalı ameliyat tekniği kullanılmaktadır. Ameliyat, genel anestezi altında yapılmaktadır.  Koltuk altında göğüs yan duvarından hem sağ ve hem de solda 1-2 cm’lik bir veya iki adet kesi yapılır. Göğüs kafesi içinde yer alan sempatik zincir bulunur ve bu sinir lifleri bloke edilir. Hasta aynı gün veya ertesi gün bir sorun olmadığı takdirde taburcu olmaktadır. Hastanın ameliyattan çıkar çıkmaz terlemesi normal duruma gelmektedir. Bu siniri bloke etmenin önemli yan etkisi, vücut tarafından ellerde veya koltukaltında kaybolan terlemenin, vücudun başka yerlerine (sırt, karın, bacaklar vb.) yönlendirilmesidir. Bu durum genelde geçicidir, ender olarak kalıcı da olabilir. Aşırı terlemesi olan kişilerin bir göğüs cerrahına başvurması ile hastalığa neden olan durumlar araştırıldıktan sonra kendisi için en uygun yöntemi bulunması mümkündür.

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır