29 Eylül 2017

ASTIM VE ALLERJİK RİNİTLİ HASTALARIMIZIN DİKKATİNE!! YENİ BİR PROJE!

 ASTIM VE ALLERJİK RİNİTİ OLANLAR İÇİN CEP TELEFONU ÜZERİNDEN TEDAVİYE YARDIM SAĞLAYAN TELE TIP PROJESİ TÜRKİYE’DE

AVRUPA PARLAMENTOSU AKTİF VE SAĞLIKLI YAŞLANMA PROJESİNİN YENİ AŞAMASI; ALLERJİ GÜNLÜĞÜ

 

Türk Toraks Derneği olarak, Avrupa Birliği Parlamentosu desteğinde bir Avrupa bilimsel projesine paydaş olmuştuk, ve işte bu projenin ilk adımı hayata geçiyor artık. Astımlı ve Allerjik rinitli hastalarımız bundan böyle cep telefonlarına App store'den ücretsiz olarak Türkçe Allerji Günlüğü (Allergy Diary) programını indirerek kullanabilir. Allerji Günlüğü, halen 21 Ülkede kullanılan allerjik rinit ve astım hastaları için özel olarak geliştirilmiş bir telefon ve/veya bilgisayar uygulamasıdır. Ülkemiz için özel Türkçeleştirilmiştir.

Bu uygulama Google Play veya AppStore’dan "Allergy Diary" by MACVIA ARIA başlığı ile ücretsiz indirebilmektedir. İlk bilgileri girdikten sonra her gün sadece 1 dakikayı alan çok kolay bir uygulamadır. Her hastanın kullandığı ilaçlara göre allerjik rinit ve astım hastalığının nasıl gittiğini gösteren (kontrol durumunu yansıtan) kendisi ve hekimine bilgi sağlayabilen bir programdır. Bu cep programı Avrupa Parlamentosunun destek verdiği "Aktif ve sağlıklı yaşlanma" projesinden desteklenmiştir. Bu uygulamayı siz hastalarımızın kullanması, tedavi ve izlemlerinizi kolaylaştıracaktır. 

Dünyada bu uygulamayı başlatan ülkelerde, hastalığın kontrolüne, hekim-hasta işbirliğine çok önemli katkıları görülmektedir.

Gelecek tele-tıptadır ve Türk Toraks Derneği bu alanda yeni projeler üzerinde çalışmaktadır.

 

 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır