23 Haziran 2017

Sigara dumanının çocuk akciğerine etkileri

Sigara ve dumanına maruz kalma sonucu en sık ve önemli zararlanma akciğer ve solunum yollarında olur. Sigara dumanı bronşlar başta olmak üzere tüm hava yolundaki hücrelerin çalışması engeller. Bu hücrelerin üzerindeki koruyucu tüysü çıkıntıların çalışmasını engeller. Salgıları arttırır. Sigara dumanına maruz kalma çocuklarda astım gelişim sıklığını arttıran kanıtlanmış bir nedendir. Ayrıca astımı olan çocuklarda hastalık ağırlığını arttırır. Tedavi altındaki çocuklarda astım ilaçlarının etkisini azaltır. Astımlı çocukların iyileşmiş iken tekrar bulgularının çıkmasına ve daha sık hastaneye başvurmalarına neden olur. Astımlı bir çocuğun sigara dumanına maruziyeti engellenmediği sürece iyeleşmesi beklenmemelidir.

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda kronik öksürük daha sık görülür. Bunun nedeni solunum yollarındaki oluşan enfeksiyonların iyileşmesindeki gecikme ve sigara dumanının yaptığı irritasyondur.

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda nezle, sinüzit, bronşit, bronşiolit daha sık görülür. Zatürre sıklığı sigara dumanına maruz kalmayanlara göre hem daha sık hem daha ağırdır. Eğer çocuğun bronşiketazi, kistik fibrozis ve benzeri bir solunum yolu hastalığı varsa bu hastalığa ait problemlerin artmasına, ağırlaşmasına ve daha çok hastaneye başvurmasına neden olur.

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü ÇG 

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır