1 Mayıs 2017

Kanser ve organ nakli hastalarında akciğer enfeksiyonları

 Organ nakli ve kanser tedavisi bağışıklık sistemini ağır derecede baskılayan durumlardır. Bu hasta gruplarında bağışıklık sisteminde farklı mekanizmalar etkilenir ve baskılanma farklı yönlerde gelişir. Diğer kişilerden farklı mikroorganizmalar akciğer enfeksiyonlarında etken olabilir.

Sağlıklı bireylere göre bu hasta grubunda enfeksiyonlar 5-15 kat daha sık gelişir ve ölümle sonuçlanabilen durumlar da söz konusudur. Bu nedenle bu hastaların akciğer enfeksiyonları tanı ve tedavide aciliyet  gösterir. 

Hastalık ateş, halsizlik, yorgunluk, öksürük, balgam, nefes darlığı ile seyredebilir. Bazı durumlarda zatürre yada enfeksiyon bulguları gizli kalıp hastalık hızla ilerleyebilir. Bu nedenle tanının hızlı konması önemlidir. Sağlıklı toplumda sıkça görülen mikro organizmaların yanı sıra bu hasta grubunda fırsatçı ve tedavisi güç mikroplarla da hastalık gelişebilir. Fırsatçı enfeksiyonların tedavisi özellik taşır.  Erken tedavi sağ kalımı etkiler.

Kanser hastası veya organ nakli hastası iseniz yukarıdaki belirtilerin görülmesi halinde zaman kaybetmeden sizi takip eden hekiminize veya bir göğüs hastalıkları hekimine başvurunuz. Akciğer enfeksiyonunuz yoksa da olmasını engellemek veya daha hafif geçirmenizi sağlamak için koruyucu amaçlı zatürre ve grip aşılarınız yapılmalıdır. Aşı için uygun zamanı göğüs hastalıkları hekiminize danışınız.

Türk Toraks Derneği Solunum İnfeksiyonları ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır