19 Ocak 2017

Temizlik malzemesi kullanırken ne gibi önlemler alınabilir?

Her temizlik ürünü birbirinden farklı şikayetlere neden olur.

Gözlerde yaşarma, yanma, boğazda yanma, hapşırık, burun akıntısı gibi belirtilere neden olanlar: Çamaşır suyu, amonyak içerenler (cam temizleyici spreyler), toz deterjanlar, oda parfümleri

Öksürük, göğüste yanma, nefes darlığı, hırıltılı solunum gibi aşağı solunum yolu şikayetlerine neden olanlar: çamaşır suyu, tuz ruhu, kostikler (kir ve yağ çözücüler, fırın temizleyiciler, tuvalet ve lavobo açıcılar), sıvı deterjan, dezenfektanlar ve karışımlar.

Temizlik malzemeleri kullanımında alınması gereken önlemler:

1. Malzemelerin içeriklerinin bilinmesi ve daha zararlı olanlar konusunda bilinçlenme ve bunlardan kaçınma çok önemlidir.

2. Karışımlardan olabildiğince kaçınılmalıdır. Çamaşır suyu ve tuz ruhu, kireç sökücüler, lavabo açıcılar, sirke gibi maddeler kesinlikle karıştırılmamalıdır, hayatı tehdit edici sonuçlar doğurabilir. Ayrıca bu maddeler aynı yüzeye ard arda uygulanmamalıdır. İki farklı lavabo açıcı bile, birlikte ya da ard arda kullanılmamalıdır.

3. Gereğinden fazla miktarda ürün kullanılmamalıdır, zararlı maddelere daha yoğun miktarda maruz kalınmasına sebep olur.

4. Ürünlerin orijinal kaplarından başka kaplara aktararak kullanılmaması gerekir.

5. Sprey şeklindeki temizlik malzemeleri ve yüksek uçuculuğu olanlar solunum şikayetlerine daha çok yol açarlar, beze dökülüp ovma şeklinde yapılan yüzey temizliği, spreylere tercih edilmelidir.

6. Temizlik yapılan ortamın bu sırada havalandırılması çok önemlidir. Özellikle banyo, tuvalet gibi dar alanlarda mutlaka kapı açık tutulmalı, varsa pencere, havalandırma açılmalıdır.

7. Koruyucu maskelerin kullanımına, daha güvenli ürünlerin seçilmesi ve havalandırmanın sağlanması ile gerek kalmayabilir. Ancak, koku ile şikayetleri tetiklenen astım hastaları için maske kullanımı önerilebilir.

Türk Toraks Derneği Çevresel ve Mesleki Akciğer Hastalıkları ÇG

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır