20 Aralık 2018

Bronşektazi ve Pulmoner rehabilitasyon

 Bronşektazi, enfeksiyon veya inflamasyona bağlı olarak, bronş duvarlarındaki elastik doku ve kassal içeriğin yıkımının sonucunda oluşan, kalıcı genişleme ve harabiyet ile karakterize kronik bir akciğer hastalığıdır. Bronşektazili hastalarda, en önemli klinik bulgu, balgamla birlikte olan kronik öksürüktür. Bronşektazi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve astım gibi obstrüktif akciğer hastalıklarında havayolundaki daralma özellikle nefes verme sırasında havayolu direncini artırır. Daralmış havayolundan nefes alıp vermek, solunum kaslarının iş yükünü artırır. Bronşektazide KOAH’a benzer şekilde egzersiz toleransında azalma, nefes darlığı algısında artma, iskelet kas zayıflığı ortaya konmuştur.

Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve günlük yaşamdaki hareketsizlik kalp ve akciğer fonksiyonlarının, kemik ve kas içeriğinin azalmasına neden olur. Egzersiz, kas kuvvetini, dayanıklılığı, yaşam kalitesini artırır ve vücut ağırlığının kontrol edilmesini sağlar.

Egzersiz, pulmoner rehabilitasyon programının en önemli bileşenlerindendir. Egzersiz stratejileri kas gruplarına yönelik endurans ve daha küçük kas gruplarını kuvvetlendirmeye yönelik kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşmaktadır. Yürüme ve bisiklete binme temel aerobik egzersizlerdir. Dayanıklılık egzersizleri (bisiklet, yürüme bandı veya normal zeminde yapılan yürüyüş) kalp-dolaşım ve solunum sistemini etkileyerek daha az nefes darlığı ve bacak yorgunluğu ile egzersiz toleransının artırılmasını sağlar. Hastalar için uygun egzersiz programı belirlenmelidir. Egzersiz testi ile efor kapasitesi belirlenmeli ve hastaya uygun egzersiz programları planlanmalıdır. Egzersiz eğitimi ile etkin bir egzersiz programı sağlamak için egzersizin şiddeti, süresi, sıklığı ve egzersizin tipi belirlenmelidir.

Türk Toraks Derneği Pulmoner Rehabilitasyon Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır