27 Aralık 2018

İPF'li hasta yakını olmak

IPF (idiopatik pulmoner fibrozis) giderek artan nefes darlığı, öksürük gibi yakınmalara yol açan nedeni bilinmeyen akciğer sertleşmesi tablosudur. Ortalama yaşam süresi tanıdan sonra 2-4 yıl diye kabul edilirse de hastalığın seyri hastadan hastaya çok değişir. Genel olarak beklenen tablo yavaş ilerleyen ve solunum yetmezliğine götüren hastalık şeklindedir. Ancak çok hızla bozulan, yavaş ilerlerken bir noktada hızla bozulan (akut alevlenme gelişen) ya da yıllarca iyi giden hastalar olabilir.

Kronik, ilerleyici hastalığı olan ve ciddi nefes darlığı çeken bir hastanın yakını olmak da hasta olmak kadar zordur. Hastalık belirli bir noktaya geldikten sonra yakınınız kendi işlerini yardımsız yapamayabilir, çok ufak hareketlerde nefes darlığı yaşayabilir. Belirli bir aşamadan sonra hastanızın oksijen ihtiyacı olacaktır. Verilecek raporla eve oksijen cihazı almanız evdeki düzeni buna göre ayarlamanız gerekecektir. Evde sabit oksijen desteği bulunan ve oksijeni çok düşen hastaları evden çıkarmak çok zor olacaktır.

Hastanızın solunum sistemi infeksiyonlarına yakalanması dengesini bozar; bu nedenle hastanın aşıları, korunması önemlidir. Hastayı korumak için çevresindeki yakınlarının da aşılanması, infeksiyonlardan korunması gerekir.

Son yıllarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ilaçlar gündeme gelmiştir. Hastanız bu tedaviler için uygun ise doktorunuz bu tedavileri önerebilir. Şimdilik bu tedavilerin temini aşamasında raporların hazırlanması, bakanlık onaylarının sağlanması gibi işlemlerde hasta yakınlarına da görev düşmektedir.

IPF’li hasta yakını olmak zor ve yorucudur, bu sürece hazır olmak, yükü yakınlar arasında paylaştırmak, hastanıza taşıyabileceğiniz hastalıklara yakalanmamak için önlem almak gibi konulara önem verilmelidir.

Türk Toraks Derneği Klinik Sorunlar Çalışma Grubu

TEMİZ HAVA SOLUMAK HAKTIR

TWITTER

© Türk Toraks Derneği. Tüm Hakları Saklıdır